Porady prawne

 

Kiedy i na jakich zasadach pracownik nabywa prawo do wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy?

 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest wypłacany pracownikowi, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze w przewidzianym na to okresie czasu, czyli w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo oraz w trzech pierwszych miesiącach roku następującego, a nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę. Zasady wypłacania ekwiwalentu są zawarte w rozporządzeniu MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Ekwiwalent za urlop ustalany jest na takich zasadach, jak wynagrodzenie urlopowe, przy czym nie obowiązuje zasada, że dolicza się wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby gdyby w tym czasie pracował. Natomiast ekwiwalent dotyczy uzupełnienia podstawy wymiaru w przypadku, gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu trzech miesięcy poprzedzających nabycie prawa do ekwiwalentu.

 

 

Kiedy sąd pracy może orzec o tym, że wypowiedzenie umowy o pracę było niesłusznie dokonane i przywrócić pracownika do pracy?

 

Sąd pracy orzeka o przywróceniu pracownika do pracy, gdy ustali, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę art. 45 § 1 k.p.), albo gdy okaże się, że pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.). do takich naruszeń prawa ze strony pracodawcy może dojść, gdy np. nie zachował właściwej formy wypowiedzenia; nie uzasadnił wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony; nie poinformował zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia (pomimo istnienia takiego wymogu); podał krótszy okres wypowiedzenia, niż przewidziany przepisami Kodeksu pracy; nie poinformował pracownika o przysługujących mu środkach odwoławczych od wręczonego wypowiedzenia; wręczył wypowiedzenie umowy o pracę pracownikom podlegającym szczególnej ochronie, np. kobietom w ciąży, pracownikom w tzw. wieku przedemerytalnym i in.

Pracownik musi jednak pamiętać o terminowym wniesieniu pozwu do sądu pracy, gdyż pisma wniesione już po terminie nie podlegają rozpoznaniu.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska