Porady prawne

 

Pracuję po 16 godzin co drugi dzień i po 14 godzin w co drugą sobotę miesiąca oraz 13 godzin jedną lub dwie niedziele w miesiącu. Co daje od 46 godzin do 61 godzin pracy w ciągu tygodnia. Chciałabym się dowiedzieć czy mam prawo do nadgodzin. Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie pracy po 16 godzin (pracuję od 7 do 23), dzień po dniu.

 

Zakładając, że podany rozkład czasu pracy ma charakter stały, to oznacza, że pracodawca bezpodstawnie planuje pracę w godzinach nadliczbowych, co jest niedopuszczalne.

Praca po 16 godzin na dobę jest możliwa w przypadku stosowania systemu czasu pracy, o którym mowa w art. 136 K.p., czyli przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy.

Założeniem tego systemu, jest prawo pracownika, do co najmniej 16 godzin wolnych od pracy, które muszą wystąpić zaraz po zakończeniu pracy.

 

 

Bywają miesiące, że pracuję 11 dni bez przerwy. Czy jest to zgodne z prawem? Dojeżdżam do pracy i chcę zapytać czy pracodawca może ustalać zakończenie pracy w dowolny sposób np. o 1 w nocy?

 

Zmiany mogą się różnie kończyć, to zależy od rozkładu czasu pracy określonego przez pracodawcę na cały okres rozliczeniowy czasu pracy.

Oczywiście, w razie zatrudnienia w porze nocnej pracownikowi za każdą godzinę pracy w tej porze przysługuje 20% dodatek, o którym mowa w art. 1518 K.p.

Zatrudnianie pracownika bez przerwy przez 11 dni kalendarzowych jest natomiast niedopuszczalne, gdyż pracownikowi przysługuje odpoczynek tygodniowy, co oznacza, że bez przerwy wolno pracować tylko 6 dni z rzędu (art. 133 K.p.)

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska