Porady prawne

 

Pracodawca zatrudnia mnie na pełny etat po 6 godzin dziennie od poniedziałku do soboty. W każdym tygodniu pracuję 6 dni a dodatkowo jedną niedzielę w miesiącu. Za pracę w soboty dostaję wynagrodzenie jak za dzień roboczy. Czy pracodawca może mnie zatrudniać w takim systemie?

 

Zgodnie z dyspozycją art. 129 Kodeksu pracy oraz art. 133 Kodeksu pracy:

czas pracy nie może przekraczać 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym;

pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

 

 

W umowie o pracę mam wpisane, że jestem pracownikiem „wielozmianowym”. Czy mogę pracować w ruchu ciągłym?

 

Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany system czasu pracy (art. 146 K.p.). Przy czym, może to być praca na dwie, czy trzy zmiany wypełniające nawet 24 godziny. Natomiast praca w ruchu ciągłym może mieć miejsce tylko w ściśle określonych w art. 138 K.p. przypadkach. Praca w ruchu ciągłym z założenia przebiega bez przerwy i tym zasadniczo różni się od systemu 3 zmianowego obejmującego całą dobę, że dopuszcza się możliwość wydłużenia normy średniotygodniowej do 43 godzin. W przypadku pracy zmianowej, nie może być natomiast przekroczona norma średniotygodniowa w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w wymiarze 40 godzin. Reasumując, zarówno przy pracy zmianowej jak i w ruchu ciągłym może być praca wykonywana przez 24 godziny na dobę, z tym, że jedynie w sytuacji wyczerpania przesłanek ruchu ciągłego pracodawca może stosować wydłużoną do 43 godzin normę średniotygodniową czasu pracy.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska