Porady prawne

 

Podczas rozmowy o pracę podpisałam umowę o pracę, która nie wskazuje dokładnie, w jakim dniu powinnam zacząć pracę. Jakie postanowienia w tym zakresie przewidują przepisy Kodeksu pracy? Czy stosunek pracy nawiąże się w dniu, w którym pracownik, którego mam zastępować odejdzie z zakładu, czy wcześniej?

 

Przepis art. 26 Kodeksu pracy stanowi, iż stosunek pracy nawiązuje się z terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono w dniu zawarcia umowy o pracę. Zatem w tym zakresie obowiązuje przede wszystkim zgodna wola stron (w praktyce, wola pracodawcy). Z żadnego przepisu nie wynika, w jaki sposób strony powinny ustalić dzień nawiązania stosunku pracy i rozpoczęcia pracy. Jeśli umowa o pracę nie wskazuje konkretnej daty rozpoczęcia pracy, to należy – zgodnie z przepisami K.p. – przyjąć, że dniem nawiązania stosunku pracy jest dzień podpisania umowy.

Fakt, że pracownik zajmujący dotychczas to stanowisko pracy jeszcze go nie opuścił nie zwalnia panią z obowiązku stawienia się w zakładzie pracy. Nawiązanie stosunku pracy następuje w dniu zawarcia umowy bez względu na to czy pracownik faktycznie rozpoczyna pracę. Jednakże samowolne opuszczenie miejsca pracy, czy niestawianie się w pracy jest działaniem na szkodę samego pracownika.

Do obowiązków pracodawcy należy zorganizowanie pracownikowi stanowiska pracy. Zatem to pracodawca powinien w takiej sytuacji rozdzielić zadania dla każdego z pracowników i miejsca jej wykonywania.

 

 

Czy pracodawca może jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę? Czy do skrócenia okresu wypowiedzenia potrzebne jest porozumienie stron?

 

Zgodnie z treścią art. 36 § 1 k.p. pracodawca może w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę skrócić okres wypowiedzenia. Możliwość zastosowania skróconego okresu wypowiedzenia zależna jest wyłącznie od woli pracodawcy, dlatego zgoda pracownika na skrócenie okresu wypowiedzenia nie ma żadnego znaczenia prawnego. Kodeks pracy stanowi, iż skróceniu podlega wyłącznie trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, jeżeli wypowiedzenie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Dopuszczalne jest wówczas skrócenie okresu wypowiedzenia najwyżej do jednego miesiąca. Pracodawca może zatem skrócić okres wypowiedzenia zarówno o jeden miesiąc, jak i o dwa miesiące. W razie skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Natomiast zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron należy do najmniej konfliktowych sposobów ustania stosunku pracy. W tym wypadku strony uzgadniają wszystkie warunki i terminy rozwiązania umowy o pracę. Ten tryb pozwala w najszerszym stopniu uwzględnić interesy obu podmiotów. Porozumienie polega na zgodnym oświadczeniu woli stron o rozwiązaniu istniejącego stosunku pracy.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska