Wypadek przy pracy

Łukasz Czarniecki

 

Pracownik, którego zdrowie na skutek wypadku przy pracy pogorszyło się jest traktowany w szczególny sposób i może skorzystać z wielu świadczeń. O tym, co jest wypadkiem mówi ustawa z 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z ustawą wypadek przy pracy jest to nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć. Chodzi o sytuacje, do których doszło podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Wypadkiem przy pracy są także zdarzenia, które nastąpiły w momencie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązków. Wypadkiem przy pracy, więc jest każde nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną i pozostającą w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym z wykonawcą pracy, jeżeli wpłynęło to na zdrowie pracownika. Ponadto za wypadek przy pracy uważa się także nagłe zdarzenie, którego skutkiem jest uraz lub śmierć, a które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu np. podczas uprawiania sportu przez osoby pobierające stypendium sportowe.

Osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy do domu są traktowane w specjalny sposób na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 roku, o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa za wypadek w drodze do lub z pracy uznaje zdarzenie, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego uznane za wypadek na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS.

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze lub z pracy, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska