Trzeba wiedzieć, że…

Kazimierz Pasternak

 

Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej. Jest to szczególnie istotne w okresie wiosenno-letnich upałów. Niedopuszczalne są zatem praktyki racjonowania napojów czy określanie czasu przeznaczonego na ich spożywanie. Pracodawca zgodnie z Rozporządzeniem RM z 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60 poz. 279) powinien zapewnić zachowanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych do przygotowania oraz spożywania posiłków i napojów. W praktyce obowiązek ten sprowadza się do zorganizowania na terenie zakładu pracy pomieszczeń umożliwiających odpoczynek i spożycie posiłku oraz napoju. Obowiązek zapewnienia napojów chłodzących powstaje w przypadkach zatrudniania pracowników na stanowiskach pracy zlokalizowanych w warunkach mikroklimatu gorącego, gdzie temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza. Napoje dla tej grupy pracowników dostępne przez pełny czas wykonywania pracy muszą być dodatkowo wzbogacane w witaminy i sole mineralne. Nie wystarczy zatem zwykła „kranówka”, jak często uważają pracodawcy usilnie poszukujący ekonomicznych oszczędności. Są przypadki, gdzie upominającym się o dostarczenie napojów pracownikom ich przełożeni potrafią proponować napój chłodzący prosto z hydrantu, lekceważąc zarówno godność pracownika jak i istniejące obowiązki prawem przewidziane.

Obowiązek dostarczenia napojów powstaje również w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturach poniżej 10°C (napoje gorące) i w temperaturach powyżej 29°C (napoje chłodzące).

Pracownicy zatrudnieni przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym powodującym określony w przepisach wydatek energetyczny także mają mieć zapewniony bez żadnych ograniczeń dostęp do napojów. Dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości wykaz tych stanowisk powinien zostać określony w regulaminie pracy lub zuzp. Prawo do nieograniczonego korzystania z napojów chłodzących zachowują pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

Wszelkie nieprawidłowości w zakresie dostarczania pracownikom napojów powinny być na bieżąco korygowane przez zakładowe służby bhp, społeczny nadzór nad warunkami pracy (sip i zakładowe organizacje związkowe) oraz Państwową Inspekcję Pracy.

Zespoły powypadkowe badające okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy mają obowiązek ustalić czy pracodawca realizował obowiązek udostępniania pracownikom napojów.

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska