Porady prawne

 

Czy mogę skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem jeżeli moja żona nie pracuje?

 

Tak. Zgodnie z art.188 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Nie ma przeszkód, by pracownik mógł skorzystać z tego uprawnienia jeśli drugi rodzic nie pracuje i sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Tylko w przypadku, gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może korzystać jedno z nich.

Pracownik, który planuje skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, powinien odpowiednio wcześniej powiadomić o tym pracodawcę, składając stosowne oświadczenie i uzyskać jego zgodę.

 

Czy na wysokość odprawy pośmiertnej ma wpływ staż pracy?

 

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Zgodnie z art. 93 § 2 k.p. wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,

- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Należy pamiętać, że odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Natomiast jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

oprac.: Justyna Jędrocha - Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska