Porady prawne

 

Czy za pracę w godzinach nadliczbowych w porze nocnej pracownik powinien otrzymać tylko wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, czy również dodatek za pracę w nocy?

 

W takim przypadku wynagrodzenie z tytułu pracy w porze nocnej przysługuje niezależnie od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 1518  k.p. pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, chyba że postanowienia regulaminów wynagradzania przewidują wyższe dodatki. Natomiast za świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych w nocy na podstawie art. 151¹ §1 pkt.1.a k.p., oprócz normalnego wynagrodzenia według stawki godzinowej przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Podane przepisy maja odrębny charakter, więc określone w nich dodatki przysługują niezależnie od siebie.

 

 

Czy zapewnienie pracownikom apteczki należy do obowiązków pracodawcy?

 

Tak, zgodnie z art. 233 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Liczba, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Ważne, aby obsługa punktów pierwszej pomocy i apteczek była powierzona wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.

Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek musza być odpowiednio oznakowane i łatwo dostępne. Ponadto w widocznych miejscach powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku.

oprac.: Justyna Jędrocha - Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska