PIP po nowemu

Mieczysław Gójski

 

Przedmiotem obrad ostatniego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego był prezydencki projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Przedłożony do zaopiniowania różnym środowiskom dokument, w swych zasadniczych zapisach, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom NSZZ „Solidarność”. Nasz Związek zgłaszał niejednokrotnie zastrzeżenia i uwagi od pracy PIP. Szczególnie dużo do życzenia pozostawiała ich skuteczność. Temat ten często poruszany był na zebraniach związkowych i nie tylko. Niestety, niektóre z postępowań inspektorów PIP miały swoje przyczyny w przestarzałych i niepraktycznych już zapisach obowiązującej ustawy. Ustawa proponowana przez Prezydenta reguluje (usprawnia) między innymi organizację pracy Inspekcji. Za plus uznać należy, że podlegać ona będzie nadal Sejmowi RP. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że były próby przeniesienia tej podległości pod rząd, ale ostatecznie uwzględniono argumenty zawarte we wcześniejszej opinii naszego Związku. Nadzór nad Inspekcją sprawować będzie Rada Ochrony Pracy. Główne zadania PIP zostaną poszerzone o kontrolę legalności zatrudnienia (umowy o pracę) oraz innej pracy zarobkowej (umowy cywilno-prawne). Dotyczyć to ma także obcokrajowców. PIP sprawować będzie nadzór i kontrolę przestrzegania przez pracodawców przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad BHP, przepisów dotyczących stosunków pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu, zatrudnienia młodocianych i osób niepełnosprawnych. Ustawa wzmacnia także ochronę prawną inspektora oraz nakazuje z nim współpracę Policji i Służbie Celnej, Straży Granicznej czy Urzędowi Skarbowemu. Inspektor pracy zobowiązany będzie także współpracować ze Związkami Zawodowymi. Projekt ustawy przewiduje zmiany w wielu innych aktach prawnych. Jedną z istotniejszych będzie zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Zwiększać ma ona możliwość nakładania grzywny nawet do kwoty dziesięciu tysięcy złotych. A w stosunku do osób prawnych nie będzie mogła przekraczać pięćdziesiąt tysięcy złotych. Zmianie uległy także inne ustawy, jak na przykład Kodeks Postępowania Cywilnego, Kodeks Pracy, Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego czy ustawa o promocji zatrudnienia(...).

WKDS przyjęła w sprawie proponowanego projektu ustawy jednogłośnie opinię. Jej treść zamieścimy w jednym z następnych numerów Tygodnika Solidarność Świętokrzyska.

Trzeba jednocześnie dodać, że do Sejmu wpłynął także inny prezydencki projekt ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową.

Należy oczekiwać, że oba te projekty ustaw, możliwie szybko przebrną proces legislacyjny. Obowiązujące wówczas prawo byłoby znaczącym instrumentem normalizacji prawa pracy i walki z nieuczciwymi, dziś często bezkarnymi pracodawcami.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska