Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych

Waldemar Bartosz

 

Jak już informowaliśmy w jednym z poprzednich numerów naszego pisma, po kilkudziesięciu latach rozdrobnienia międzynarodowego ruchu związkowego, w końcówce ubiegłego roku powstała jedna światowa centrala związkowa – Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (MKZZ). Powstanie MKZZ jest niewątpliwym sukcesem NSZZ "Solidarność". Związek nasz był od 1986r. członkiem dwóch ówczesnych międzynarodówek związkowych: Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych i Światowej Konfederacji Pracy. Z inicjatywy „Solidarności” w dniach 1-3 listopada 2006r. odbył się w Wiedniu Kongres Założycielski Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. W kongresie tym wzięli udział przedstawiciele 307 krajowych central związkowych reprezentujących 168 milionów członków ze 154 krajów. Zanim jednak to nastąpiło, w przeddzień utworzenia MKZZ odbyły się kongresy MKWZZ i ŚKP, które podjęły decyzje o swym rozwiązaniu się. Kongres założycielski MKZZ przyjął swój statut oraz uchwałę programową. Dokonał też wyboru sekretarza generalnego oraz Rady Generalnej będącej ciałem wykonawczym MKZZ. Sekretarzem Generalnym został Guy Ryder, dotychczasowy przywódca MKWZZ. Zastępcami zostali: Jaap Wienen – były zastępca sekretarza generalnego ŚKP i Mamounata Cisse – była zastępczyni sekretarza generalnego MKWZZ. Przedstawiciel NSZZ "Solidarność" - Andrzej Adamczyk uzyskał miejsce członka w Radzie Generalnej MKZZ.

Celem nowej międzynarodowej centrali związków zawodowych jest zjednoczenie ruchu związkowego na rzecz bardziej skutecznej obrony interesów pracowniczych. W szczególności zaś MKZZ pragnie:

- łączyć trzy filary trwałego rozwoju: gospodarczy, społeczny i ekologiczny,

- zapewnić powszechne poszanowanie podstawowych praw pracowniczych,

- tworzyć godne warunki pracy dla wszystkich,

- położyć kres masowemu ubóstwu i stanowczo ograniczyć nierówność wewnątrz narodów i między nimi,

- propagować wzrost ze zrównoważoną dystrybucją dochodów.

MKZZ będzie nadal wspierać działalność Międzynarodowej Organizacji Pracy w wypełnianiu jej mandatu i wskazanych przez nią programów, takich jak m.in. Programu Godnej Pracy.

Nowa centrala pragnie też organizować pracowników i stawia sobie ten cel jako najważniejsze wyzwanie i zadanie na najbliższe lata. Respektowanie praw związkowych i pracowniczych jest kluczowym celem MKZZ. Łamanie praw związkowych jest źródłem nieuczciwej konkurencji w gospodarce światowej i należy mu zapobiegać na szczeblu zarówno gospodarczym jak i w obrębie praw człowieka. Dlatego MKZZ będzie promować i bronić roli MOP w ustanawianiu i nadzorowaniu międzynarodowych standardów pracy, definiujących prawa związkowe. Będzie dążyła do najpełniejszego wykorzystania możliwości oferowanych przez odpowiednie organy ONZ, w tym przez nową Radę Praw Człowieka i Zgromadzenie Ogólne.

Wszystkie organizacje afiliowane w MKZZ mają łączyć swe wysiłki na rzecz pracy i lepszej przyszłości.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska