Porady prawne

 

Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku, to czy za dni nieobecności w styczniu należy mu wypłacić wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek z ubezpieczenia społecznego?

 

W takim przypadku należy ustalić, jakie świadczenie było pobierane przez pracownika w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Jeśli 31 grudnia pracownik otrzymał wynagrodzenie z art. 92 Kodeksu pracy, to od 1 stycznia następnego roku nadal będzie mu ono przysługiwać w wymiarze 33 dni. W danym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego należnego ze środków pracodawcy. Nie ma znaczenia ile dni z tego tytułu wykorzystał pracownik przed 31 grudnia. Okres 33 dni może trwać w sposób ciągły lub stanowić sumę kilku nieobecności pracownika z powodu choroby w danym roku. Natomiast, gdy po upływie tego okresu pracownik jest nadal niezdolny do pracy otrzymuje on zasiłek wypłacany przez ZUS.

Jeśli 31 grudnia pracownik był na zasiłku chorobowym, to od 1 stycznia do końca choroby nadal powinien go otrzymywać. Pracownik nabywa jednak prawo do wynagrodzenia za czas choroby ze środków pracodawcy, gdy w czasie niezdolności do pracy nastąpiła przerwa.

oprac.: Justyna Jędrocha - Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska