Porady prawne

 

Czy pracodawca postąpił słusznie wydając zarządzenie, że w czasie upałów każdemu pracownikowi przysługuje w dniu roboczym nie więcej niż ½l. wody mineralnej?

 

Nie. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279) pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

Przydzielanie pracownikom napojów jest uzależnione od warunków, w jakich wykonują pracę, tak więc pracownikom zatrudnionym:

-w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC,

-w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,

- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub powyżej 25oC,

- przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,

- na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.

 

 

W naszym zakładzie pracy pracodawca organizuje szkolenia z zakresu bhp w soboty, które dla pracowników są dniami wolnymi od pracy, ponadto nie rekompensuje nam w żaden sposób poświęconego czasu i pieniędzy na dojazd. Czy takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z przepisami?

 

Oczywiście, że nie. Według przepisów prawa pracy szkolenia z zakresu bhp pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi w czasie pracy i na swój koszt (art.237³ §3 k.p.). Jednak pracownicy mają obowiązek uczestniczyć w takich szkoleniach i nie mogą odmówić w nich udziału. W sytuacji, jeżeli soboty są dniami wolnymi od pracy, oznacza to, że uczestnictwo w takim szkoleniu należy traktować jak pracę w godzinach nadliczbowych, co zobowiązuje pracodawcę do odpowiedniego zrekompensowania pracownikom tego czasu w postaci zapłacenia za godziny nadliczbowe, albo udzielenia dnia wolnego od pracy.

oprac.: Justyna Jędrocha - Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska