Porady prawne

 

Czy pracodawca może jako przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny (3 miesiące) podać art.33 K.P.? Nie było żadnego uzasadnienia. Wypowiedzenie było 2-tygodniowe. Czy zrobiłem słusznie wnosząc do sądu pracy o odszkodowanie w myśl art. 50 K.P.? Czy mam wycofać pozew? Boję się o ewentualne koszty procesu.

 

W wypowiedzeniu umowy o pracę na okres próbny, podobnie jak umowy na czas określony, nie ma obowiązku podawania uzasadniającej je przyczyny.

Zatem wypowiedzenie bez wskazania takiej przyczyny nie może być uznane za niezgodne z przepisami, a tylko to uprawnia do domagania się od pracodawcy odszkodowania.

Poza tym, wypowiedzenie to powinno spełniać jednak określone wymogi – powinno być dokonane w formie pisemnej i zawierać pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do sądu. Ponadto w przypadku umowy na 3- miesięczny okres próbny okres jej wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeżeli którykolwiek z przytoczonych wymogów został naruszony – może stanowić podstawę domagania się od pracodawcy odszkodowania. Jeżeli zaś wszystkie te wymogi zostały przez pracodawcę zachowane – powództwo będzie podlegało oddaleniu, co może narazić na poniesienie ewentualnych kosztów zastępstwa procesowego poniesionych przez pracodawcę.

 

 

Chciałabym się dowiedzieć, czy pracując w restauracji jako kelnerka na umowę o pracę, będę mogła podjąć po zakończeniu studiów (jestem na 4 roku) staż absolwencki? Jeśli tak, to na podstawie jakiej ustawy?

 

Staż absolwencki jest jednym z instrumentów rynku pracy uregulowanym w ustawie z 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Instrument ten, zgodnie z art. 53 cytowanej ustawy można stosować w stosunku do bezrobotnych, którzy nie ukończyli 25 roku życia, a w przypadku absolwentów szkół wyższych - do ukończenia przez nich 27 roku życia. Jak wynika z powyższego oprócz spełnienia kryterium wieku - w pierwszej kolejności należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy - dotyczy to zatem tylko osób pozostających bez pracy, nie prowadzących działalności gospodarczej. Wcześniejsze świadczenie pracy nie ma tu żadnego znaczenia.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska