Dyżur lekarzy i normy czasu pracy w Zakładach Opieki Zdrowotnej – zmiany wprowadzone ustawą z 24 sierpnia 2007r.

Łukasz Czarniecki

 

W nowym roku szpitale czeka rewolucja kadrowa. Wszystkie na nowo muszą zorganizować czas pracy lekarzy. Spowodowane jest to nowelizacją z 24 sierpnia br. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Nowością będzie to, że od nowego roku dyżury medyczne będą czasem pracy, a tygodniowa norma czasu pracy lekarzy wyniesie przeciętnie 37 godzin 55 minut.

Dyżur medyczny to wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych lekarza lub innego pracownika medycznego w Zakładach Opieki Zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielenia całodobowych świadczeń zdrowotnych. Może je pełnić lekarz lub inny pracownik wykonujący zawód medyczny, czyli osoba uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz mająca fachowe kwalifikacje do ich udzielania w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Pracownikami medycznymi są osoby wykonujące czynności związane z medycyną fachowo, stale i w celach zarobkowych, legitymujące się jednocześnie kwalifikacjami niezbędnymi do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Od 1 stycznia czas dyżuru lekarskiego wliczany będzie do czasu pracy pracownika medycznego, czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie będzie mógł jednak przekraczać w okresie rozliczeniowym przeciętnie 48 godzin na tydzień. Dyżur medyczny ma być wynagradzany jak praca nadliczbowa. Wykluczony jest jednak ryczałt, który płacony jest jedynie osobom wykonującym pracę stale poza zakładem pracy. Za czas dyżuru przysługiwać będzie więc:

- normalne wynagrodzenie

- 50 lub 100 procentowy dodatek.

 

Ustawa z 24 sierpnia 2007r. wprowadza także zmiany mające, co prawda charakter porządkowy, ale dostosowujące przeciętną tygodniową normę czasu pracy do dobowej, usuwając istniejącą od dawna w ustawie, sprzeczność między przeciętną tygodniową normą czasu pracy, a sposobem jej obliczania jako iloczynu dobowych norm czasu pracy i liczby kalendarzowych dni roboczych (7 godzin 35 minut przez pięć dni). Nowela zachowała przy tym podział na poszczególne grupy zawodowe, jak również obowiązujące je normy dobowe. I tak normy czasu pracy wynoszą:

 

- 7 godzin 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień – dla lekarzy i pozostałych pracowników,

- 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 na tydzień – dla pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych,

- 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 na tydzień – dla komórek organizacyjnych (zakładów i pracowni), w których występują szczególne lub szczególnie uciążliwe warunki,

- 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 na tydzień – dla niewidomych zatrudnionych na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami.

 

Wymienione normy dotyczą wyłącznie pracowników Zakładów Opieki Zdrowotnej zarówno publicznych jak i niepublicznych.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska