Porady prawne

 

W maju tego roku zostałam zwolniona z pracy po długotrwałej chorobie. Czuję się już zdecydowanie lepiej i chciałabym wrócić do pracy. Słyszałam, że mogę się starać o ponowne zatrudnienie u byłego pracodawcy. Czy to prawda?

 

Tak. Pracownik, który został zwolniony w trybie natychmiastowym z przyczyn przez siebie niezawinionych, może zabiegać u byłego pracodawcy o ponowne zatrudnienie. Uprawnienie w zakresie odzyskania poprzedniego miejsca pracy jest jednak ograniczone. Pracownik musi bowiem zgłosić swój powrót do pracy w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę w tym trybie, a poza tym o jego ponownym zatrudnieniu zadecydują możliwości pracodawcy.

 

Czy pracodawca może skrócić urlop wypoczynkowy w trakcie jego trwania, jeśli urlop był zaplanowany wcześniej i zaakceptowany przez pracodawcę. Czy muszę poinformować pracodawcę, gdzie będę spędzał urlop?

 

Tak, w pewnych szczególnych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Artykuł 167 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecność w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W myśl paragrafu 2 artykułu 167 pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Koszty obejmują te wydatki, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu, a także wydatki poniesione przez pracownika dotyczące wcześniejszego powrotu z urlopu jego rodziny. Obowiązek udowodnienia wysokości poniesionych wydatków ciąży na pracowniku. Przez okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu, należy rozumieć sytuację niemożliwą do przewidzenia przez pracodawcę w chwili udzielenia urlopu, jeżeli pracownik przebywający na urlopie nie może być zastąpiony przez innego pracownika.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska