Porady prawne

 

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracodawcę?

 

W terminie 7 dni od daty otrzymania wypowiedzenia pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy.

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika orzeka:

- o bezskuteczności wypowiedzenia

- lub o przywróceniu do pracy, jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu (np. sprawa w sądzie trwa dłużej niż okres wypowiedzenia)

- albo o odszkodowaniu.

Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika, uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

 

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, czy należą mi się dni wolne na poszukiwanie pracy?

 

Tak. Pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeżeli okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie.

Wymiar zwolnienia wynosi:

- 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia

- 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują, gdy pracownik sam wypowiedział umowę o pracę. Aby otrzymać dni wolne pracownik musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem do pracodawcy.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska