Porady prawne

 

 

Pracuję w spółce od 2 lat. Jestem w piątym miesiącu ciąży. Od czwartego miesiąca ciąży korzystam ze zwolnienia lekarskiego i prawdopodobnie będę przebywać na nim do momentu porodu. Czy pracodawca może rozwiązać ze mną stosunek pracy ?

 

Pracodawca zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy (art. 52 kp.) gdzie reprezentująca pracownicę, zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości macierzyńskiego, a po urodzeniu dziecka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Okres pobierania tych świadectw wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

 

 

W jakich wypadkach pracodawca jest obowiązany przesunąć zaplanowany urlop na termin późniejszy?

 

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu z przyczyn usprawiedliwionych nieobecnością w pracy, a w szczególności z powodu: 

 

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną

- powołano na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy

- urlopu macierzyńskiego

 

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Oprac.: Łukasz Czarniecki

Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska