W rocznicę lubińskiej zbrodni

Kazimierz Pasternak

 

XXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" obradujący w Legnicy oddał hołd zastrzelonym i rannym uczestnikom pokojowej manifestacji zorganizowanej 25 lat temu w Lubiniu. W przyjętym stanowisku delegaci wyrazili szacunek i wdzięczność także tysiącom bezimiennych, którzy w tamtych ponurych czasach mieli odwagę otwarcie upomnieć się o wolność, prawa pracownicze i związkowe. KZD potępił zleconą przez prezydenta Kielc brutalną interwencję wynajętych ochroniarzy wobec strajkujących w obronie swoich praw pracowników kieleckiego MPK, wyrażając uznanie dla tej załogi broniącej swoich miejsc pracy.

Tradycyjnie Zjazd został poprzedzony mszą św., którą odprawił i homilię wygłosił w legnickiej XIV wiecznej katedrze miejscowy biskup ordynariusz Stefan Cichy.

Bożena Borys-Szopa, Główny Inspektor Pracy zwracając się do delegatów podkreśliła wagę nowej, już obowiązującej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy w procesie cywilizowania kultury pracy i egzekwowania obowiązującego prawa.

Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapoznał delegatów ze sprawozdaniem z prac Komisji Krajowej za okres od poprzedniego zjazdu krajowego. Sprawozdanie z działalności Krajowej Komisji Wyborczej przedstawił jej przewodniczący Jerzy Langer. Delegaci zostali także zapoznani z rocznym dorobkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej.

W przekazanym Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI przesłaniu delegaci podziękowali za kierowane słowa nadziei, sprawiedliwości i miłości w życiu społecznym podczas papieskich pielgrzymek i audiencji.

W przyjętych przez XXI KZD dokumentach należy odnotować uchwały dokonujące zmian w Statucie NSZZ "Solidarność", Uchwale finansowej, Uchwale nr 1 i Regulaminie Ogólnego Funduszu Strajkowego. Wprowadzone zmiany są zgodne z oczekiwaniami zrzeszonych w NSZZ "Solidarność", oraz struktur związkowych odpowiedzialnych za realizację zadań określonych w prawie związkowym. Bez głosu sprzeciwu została przyjęta Deklaracja Programowa NSZZ "Solidarność", będąca swego rodzaju konstytucją Związku. Najważniejszym celem działania NSZZ "Solidarność" jest skuteczna obrona praw pracowniczych, w tym prawa do zrzeszania się w związki zawodowe i działanie na rzecz podmiotowości i godności człowieka. Deklaracja wiele uwagi poświęca dialogowi stanowiącemu fundament demokratycznego państwa. NSZZ "Solidarność" – czytamy w Deklaracji – opowiada się za partnerskim dialogiem z rządem i pracodawcami, aby to człowiek i jego godność stały się normą i podstawą relacji społecznych.

Krajowy Zjazd Delegatów nadał tytuł – Zasłużony dla NSZZ "Solidarność"  - między innymi biskupowi Edwardowi Materskiemu z Radomia. W XXV rocznicę powstania Krajowy Zjazd Delegatów przekazał w przyjętej uchwale wyrazy podziękowania w uznaniu zasług Solidarności Walczącej. Wasze bohaterstwo – czytamy w uchwale – bezkompromisowa i patriotyczna postawa dawała nadzieję na zwycięstwo demokracji nad panującym wówczas komunistycznym reżimem. Zasłużyliście na wdzięczność i pamięć naszą i przyszłych pokoleń Polaków.

Wydarzeniem XXI KZD było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego – premiera rządu RP – adresowane do całej „Solidarności”. Korzystając z okazji delegaci mieli możliwość do bezpośredniego przekazania pytań i problemów premierowi, świadczących o ewidentnym bezprawiu i patologii lokalnych kacyków odpowiedzialnych z gospodarkę, media i inne sfery życia społecznego. Zjazd generalnie zdominowany był bolesną rocznicą śmierci niewinnych ludzi w Lubiniu, pacyfikacją MPK w Kielcach i udziałem premiera w obradach.

Wypracowane przez Zjazd dokumenty niewątpliwie przyczynią się do wzmocnienia struktur związkowych i usprawnienia działań w obronie praw i godności pracowników. Na skuteczną „Solidarność” oczekuje Polska i załogi zakładów pracy, jakże często traktowane w patologiczny, nieludzki sposób.

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska