Opinia nr 3/06 Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego Województwa Świętokrzyskiego

z dnia 18 września 2006 r.

w sprawie rozpoczęcia prac nad umowa społeczną

 

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego Województwa Świętokrzyskiego z zadowoleniem przyjęła informację o zintensyfikowaniu działań w kierunku powstania umowy społecznej „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”.

Wyrażamy przekonanie, że zawarcie paktu społecznego przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju i poprawy sytuacji ekonomicznej polskich rodzin oraz umocni rolę dialogu w procesie budowania ładu społecznego.

Po zapoznaniu się z aktualnym stanem prac prowadzonych na szczeblu rządowym i Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych WKDS sygnalizuje potrzebę:

- doprecyzowania celu i zakresu umowy społecznej w poszczególnych priorytetach oraz opracowania harmonogramu działań, gwarantującego jego wykonanie,

- uzgodnienia i akceptacji diagnozy społeczno – ekonomicznej stanowiącej punkt wyjścia do prac nad umową przez partnerów społecznych, w celu eliminowania w toku negocjacji punktów spornych uniemożliwiających znalezienie kompromisu. Można do nich zaliczyć np. kwestie związane z określaniem płacy minimalnej, czy oceny wysokości kosztów pracy tradycyjnie różnicujące stanowiska stron pracodawców i związków zawodowych,

- zapewnienia komplementarności założeń umowy społecznej z projektami ustaw budżetowych. Planowanie budżetu państwa musi uwzględniać koszty paktu społecznego, a dokonane uzgodnienia powinny być osadzone w realiach ekonomicznych,

- eliminowania niebezpieczeństwa upolitycznienia w procesie negocjacji paktu.

Partnerzy społeczni w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego Województwa Świętokrzyskiego popierają działania zmierzające do rozpoczęcia negocjacji nad poszczególnymi priorytetami.

Oczekujemy, że w toku prac zostanie przyjęta formuła szerokiej debaty społecznej, z uwzględnieniem opinii uczestników dialogu obywatelskiego – organizacji pozarządowych. Proponujemy również włączenie do prac nad umową instytucji dialogu regionalnego (WKDS-y) i sektorowego (branże). Wyrażamy przekonanie, że efektywność prac nad umową zależeć będzie w dużej mierze od akceptacji jak najszerszych grup naszego społeczeństwa, a jej przyjęcie zbliży nasz kraj do modelu społeczeństwa obywatelskiego.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska