Czas pracy w listopadzie

Katarzyna Wronka

 

W związku z wypadającym w tym roku świętem 11 listopada w sobotę, pojawiają się liczne pytania, jak to święto wpływa na czas pracy w tym miesiącu.

Aby dokładnie obliczyć wymiar czasu pracy każdego pracownika w listopadzie, dla przypomnienia podam ogólne zasady obliczania wymiaru czasu pracy, a następnie, jak kształtuje się wymiar czasu pracy w tym miesiącu.

 

Zgodnie zatem z przepisami Kodeksu pracy, wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie do otrzymanej liczby godzin dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Należy pamiętać, iż tydzień w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy to 7 kolejnych dni kalendarzowych, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tak więc 1 dzień miesięcznego okresu rozliczeniowego to jednocześnie pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Obliczając wymiar czasu pracy dla każdego pracownika trzeba obniżyć wymiar czasu pracy o każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela. Świętami, które uprawniają do obniżenia wymiaru czasu pracy (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy) są właśnie dni 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych i 11 Listopada – narodowe Święto Niepodległości, które w tym roku wypada w sobotę.

 

Jeżeli pracownicy zatrudnieni są w systemie czasu pracy, w którym praca wykonywana jest również w niedziele i święta, pracownikom należy zapewnić taką liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, która odpowiada liczbie niedziel i świąt oraz dni wolnych od pracy przypadających w tym okresie. Wymiar czasu pracy jest jednakowy dla wszystkich pracowników, bez względu na przyjęty w zakładzie pracy system i rozkład czasu pracy. Pracownicy, którzy pracują ponad 8 godzin na dobę (czas pracy przedłużony do 12, a nawet 16 czy 24 godzin), powinni w niektóre dni pracować krócej niż 8 godzin lub powinni mieć mniejszą liczbę dni do przepracowania lub nie pracować w niektóre dni w danym okresie rozliczeniowym, tak, aby został zachowany właściwy wymiar czasu pracy. Pracownicy pracujący w niedziele i święta, powinni mieć ustalone inne dni wolne od pracy – zgodnie z wymiarem czasu pracy. Indywidualny wymiar czasu pracy, liczony dla każdego pracownika ulega ponadto obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Z kolei tygodniowy wymiar czasu pracy, wraz z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 

Wymiar czasu pracy w listopadzie kształtuje się następująco:

40 godzin x 4 (cztery pełne tygodnie, licząc od dnia środy 1 listopada)

    +      8 godzin x 2   (dwa dni, które pozostają do końca okresu rozliczeniowego, czyli

29 i 30 listopada – poniedziałek i wtorek)

         8 godzin x 2 (obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu świąt 1 i 11 listopada)

co daje w sumie  l60 godzin.

Zatem liczba dni pracy wynosi 20 dni. Wymiar czasu pracy w listopadzie ulega pomniejszeniu o 8 godzin dwukrotnie z tytułu świąt, które przypadają w dni inne niż niedziela, a dodatkowo nie przypadają w ciągu jednego tygodnia, mianowicie z tytułu święta w dniu 1 listopada – Wszystkich Świętych oraz z tytułu święta w dniu 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska