XX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność’

 

Wygrać batalię o ludzką godność

Kazimierz Pasternak

 

W Szczecinie obradował jubileuszowy sprawozdawczo-wyborczy XX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Tradycyjnie delegaci przed rozpoczęciem Zjazdu wzięli udział w uroczystej mszy świętej odprawionej w szczecińskiej archikatedrze. Słowa nadziei, przypomnienia znaczenia wolności i solidarności oraz wezwania do troski o przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom ludzi pracy skierował arcybiskup, Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski – Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy. Pierwszy dzień Zjazdu w zasadniczej części poświęcony był sprawom proceduralnym. Zostało wybrane na nową czteroletnią kadencją Prezydium Zjazdu, rzecznik prasowy, komisje zakładowe. Wystąpienia licznie uczestniczących gości zagranicznych koncentrowały się wokół problemów, przed którymi stanął zglobalizowany świat i roli związków zawodowych w skutecznym przeciwdziałaniu patologii bezrobocia, wyzysku, łamania praw i godności ludzi pracy.

Gościem pierwszego dnia XX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” był Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczpospolitej. W swoim wystąpieniu przyjętym przez Delegatów burzliwymi oklaskami, zwrócił uwagę na konieczność budowy solidarnej Rzeczpospolitej, gdzie zarówno bogaci jak i biedni będą mieli porównywalne możliwości do korzystania z dobrodziejstwa wywalczonej wolności. Nawiązał też do fenomenu pokojowej, zwycięskiej walki o wolność i niepodległość podjętej przez „Solidarność” 26 lat temu i zwrócił uwagę na obecne zagrożenia anarchizujące demokratyczny system władzy. Na Zjazd pomimo zaproszenia nie przybył Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący władz krajowych Związku i prezydent Rzeczpospolitej.

Zawsze solidna dawka emocji towarzyszy przy wyborze przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Tak było również i tym razem. W rywalizację o związkowe przywództwo na kolejną czteroletnia kadencję stanęli: Jan Mosiński z Kalisza, Janusz Śniadek były przewodniczący Komisji Krajowej oraz Leszek Walczak z Bydgoszczy. Wszyscy przedstawili program działania i odpowiedzieli na pytania. Pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do drugiej tury weszli Janusz Śniadek i Leszek Walczak. Minimalnie lepszy okazał się Janusz Śniadek, który będzie przewodniczył Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w kadencji 2004-2010. Drugi dzień Zjazdu był podporządkowany wyborom Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Po prezentacji kandydatów Delegaci KZD dokonali wyboru władz krajowych w pierwszej turze głosowania. Obecna na obradach Bożena Borys-Szopa – Główny Inspektor Pracy w wystąpieniu adresowanym do delegatów i zaproszonych gości zwróciła uwagę na skalę patologii w miejscu pracy i podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy działaniach zmierzających do egzekwowania prawa w zakładach pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy istnieje pilna potrzeba humanizacji pracy w skali całego kraju. Wyzysk pracowników, nie płacenie wynagrodzeń za pracę, odbieranie prawa do wypoczynku, wydłużanie norm czasu pracy oraz łamanie obowiązujących norm prawnych w zakresie BHP to ciągle najczęściej występujące nieprawidłowości rejestrowane podczas kontroli przez inspektorów PIP. Dla poprawy skuteczności egzekwowania przez PIP obowiązujących przepisów prawa pracy została podjęta inicjatywa nowelizacji ustawy o PIP przewidująca drastyczne podniesienie kar, które dotyczyć będą pracodawców nagminnie naruszających obowiązujące prawo pracy.

XX Krajowy Zjazd Delegatów w skierowanym do Jego Świątobliwości Benedykta XVI przesłaniu podziękował za pielgrzymkę do Polski, zapewnił o swym synowskim przywiązaniu i zwrócił uwagę na występujący w naszym kraju bolesny problem bezrobocia, który zmusza głównie młodych Polaków do emigracji z ojczyzny w poszukiwaniu chleba. KZD dokonał zmian w Statucie NSZZ „Solidarność”, które umożliwiają tworzenie międzyregionalnych sekcji branżowych i międzyregionalnych sekretariatów branżowych. W przyjętej uchwale KZD nadał tytuł szesnastu osobom „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W jednej z przyjętych uchwał Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zobowiązał Komisję Krajową do przygotowania oraz podjęcia działań zmierzających do wdrożenia projektu systemu Ogólnopolskiej Karty Rabatowej dla Członków NSZZ „Solidarność” oraz podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia do poziomu minimum 60% średniego wynagrodzenia w gospodarce. Przyjęte przez KZD dokumenty zjazdowe dotyczą bieżących problemów występujących w wielu sektorach gospodarczych: służbie zdrowia, placówkach wychowawczo-opiekuńczych. W przyjętym stanowisku KZD domaga się zaprzestania dyskryminacji pracowników zatrudnionych w Media Markt z powodu przynależności związkowej oraz zobowiązał Komisję Krajową do podjęcia pilnych działań w sprawie rozwiązania problemów dotyczących pracowników cukrowni Wożuczyn, gdzie trwa strajk głodowy w obronie miejsc pracy. Przyjęte przez Zjazd dokumenty świadczą o konieczności wprowadzenia pilnych zmian w szeregu obowiązujących przepisów prawnych i poprawę skuteczności egzekwowania obowiązujących norm. NSZZ „Solidarność” staje zatem przed kolejnymi wyzwaniami w trosce o praworządność, prawdę i godność ludzką.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska