Porady prawne

 

Jakie warunki muszą zostać zachowane, aby można było mówić o zwolnieniu grupowym? Gdzie one są wymienione?

 

Ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych) formułuje warunki, jakie muszą zostać zachowane, aby można było mówić o zwolnieniu pracowników w trybie tej ustawy. Są to:

1.      rozwiązywanie stosunków pracy w tym trybie ma miejsce u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób (taki wymóg stawia ustawa już w art. 1 ustawy);

2.      rozwiązanie stosunków pracy musi nastąpić tylko i wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracowników;

3.      rozwiązanie stosunków pracy musi nastąpić w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub w drodze porozumienia stron. Jeśli pracownik sam wypowiada umowę o pracę, nie ma roszczeń o odprawę z tytułu zwolnień grupowych;

4.      wypowiedzenie stosunków pracy określonej liczbie pracowników musi nastąpić w okresie nieprzekraczającym 30 dni;

5.      ostatnim warunkiem jest liczba zwalnianych pracowników. Ustawa stanowi iż zwolnienie obejmuje co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 osób, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 300 pracowników, lub też 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

 

 

Pracodawca zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, o czym powiadomił organizację związkową. Czy takie powiadomienie wystarczy? Jakich informacji ma prawo żądać związek?

 

Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nakładają na pracodawcę obowiązek konsultacji zamiaru przeprowadzenia zwolnienia grupowego z organizacjami związkowymi działającymi u niego. Ten wymóg jest zawarty w art. 2 ustawy. Cel konsultacji został przestawiony przez ustawodawcę i dotyczy możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru zwolnienia grupowego oraz spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem, zwłaszcza możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników.

Konsultacja w rozumieniu ustawy nie polega jedynie na zawiadomieniu o zamiarze, ale o podaniu konkretnych informacji (których podania w tym wypadku może żądać organizacja związkowa) np. podanie przyczyny zamierzonego zwolnienia grupowego; liczby pracowników objętych zamiarem zwolnienia; podanie grup zawodowych, do których należą ci pracownicy; podanie okresu, w ciągu którego nastąpi zwolnienie; podanie proponowanych kryteriów doboru pracowników do zwolnienia; podanie kolejności dokonywania zwolnień pracowników; podanie propozycji rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym zwolnieniem grupowym; podanie sposobu ustalenia i wysokości świadczeń pieniężnych (odpraw) należnych pracownikom.

oprac.: Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska