Porady prawne

 

 

Pracodawca wypowiedział mi umowę zawartą na okres próbny nie konsultując tego faktu ze związkiem zawodowym i nie podając przyczyny. Czy miał takie prawo?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowę zawartą na okres próbny można wypowiedzieć w każdym czasie, chyba, że zachodzą przesłanki – co do zasady uniemożliwiające dokonanie wypowiedzenia, a są to: przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, na urlopie, lub inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy; ciąża (o ile umowa została zawarta na okres dłuższy niż jeden miesiąc); wiek przedemerytalny pracownika. Jednakże nawet te przesłanki są zbyt słabe, gdy dochodzi do wypowiedzenia umowy o pracę z powodu ogłoszenia likwidacji lub upadłości zakładu.

Niestety, wypowiadając umowę o pracę na okres próbny, pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzania konsultacji ze związkiem zawodowym, do którego należy pracownik.

Obowiązek podania przyczyny w piśmie wypowiadającym umowę o pracę dotyczy tylko wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Zatem w pana przypadku pracodawca był z tego obowiązku zwolniony.

 

 

Kiedy można domagać się odszkodowania za niewłaściwie złożone wypowiedzenie? Czy z takim wnioskiem należy zgłosić się do pracodawcy czy do sądu? W jakim terminie?

 

Jeżeli pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę i nie zgadza się z taką decyzją pracodawcy, wówczas może złożyć pozew do sądu pracy – w terminie 7 dni. W piśmie do sądu pracownik może domagać się bądź uznania tego wypowiedzenia za bezzasadne (co jeśli wygra sprawę skutkuje powrotem do pracy), bądź wypłaty odszkodowania (jeśli pracownik nie jest zainteresowany pracą u tegoż pracodawcy, a jednocześnie czuje się poszkodowany wręczonym wypowiedzeniem).

 

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, iż w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pracę za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak niż wynagrodzenia za okres wypowiedzenia wynikający z umowy o pracę. Natomiast w przypadku umowy na okres próbny pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać. Z kolei w przypadku umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje za okres do końca trwania umowy, jednak nie więcej niż za trzy miesiące.

oprac.: Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska