Porady prawne

 

W ubiegłym tygodniu otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracodawca dowiedział się, że złożyłem pozew do sądu pracy, wezwał mnie do zakładu pracy i poinformował o cofnięciu wypowiedzenia. Czy to jest zgodne z prawem?

 

O ile wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę jest czynnością jednostronną i do swojej ważności nie potrzebna jest zgoda drugiej strony, a jedynie właściwe jej poinformowanie, o tyle cofnięcie wypowiedzenia jest czynnością bardziej złożoną.

Mianowicie cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę jest skuteczne tylko wówczas, gdy druga strona (w tym wypadku pracownik) wyraziła na to zgodę. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do adresata łącznie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W opisywanej sytuacji natomiast pracodawca nie może samodzielnie cofnąć wypowiedzenia, gdyż pracownik już się o wypowiedzeniu dowiedział wcześniej.

W opisywanej sytuacji pracodawca nie może cofnąć wypowiedzenia, a więc decyzja leży po stronie pracownika. Może on przyjąć cofnięcie wypowiedzenia i wycofać złożony pozew. Może także – jeśli takie rozwiązanie pracownik uzna za korzystniejsze – oświadczenia pracodawcy nie przyjąć. Wówczas umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Jednostronne działanie pracodawcy w sytuacji, gdy pracownik już został poinformowany o wypowiedzeniu umowy o pracę, jest bezprawne.

 

 

Czy pracodawca może zawierać więcej niż jedną umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy można zawrzeć taką umowę, jeśli poprzednią była umowa o pracę na czas określony, a zakończyła się dwa lata temu?

 

Umowa o pracę na okres próbny jest zawierana przez pracodawców, którzy chcą przekonać się o kwalifikacjach kandydata do pracy i o jego przydatności do pracy. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą inną umowę o pracę. W przypadku kilkakrotnego zatrudniania pracownika przez tego samego pracodawcę może dojść między nimi do zawarcia tylko jednej umowy o pracę na okres próbny. Pracodawca może poddać próbie tego samego pracownika tylko raz, niezależnie od rodzaju proponowanej mu każdorazowo pracy.

Pomiędzy tym samym pracodawcą i pracownikiem może dojść do zawarcia tylko jednej umowy o pracę na okres próbny, której czas trwania nie może przekraczać 3 miesięcy. Jeżeli jednak umowa na okres próbny jest krótsza niż 3 miesiące, wówczas może ona być przedłużana (nie zawierana ponownie!), ale tylko do łącznego osiągnięcia okresu 3 miesięcy.

Jeżeli pracownik był już zatrudniony przez tego pracodawcę na podstawie innej umowy o pracę (nawet jeśli od okresu zatrudnienia upłynął dłuższy okres czasu), wówczas nie może dojść później do zawarcia umowy o pracę na okres próbny, gdyż ta umowa nie ma zastosowania ze względu na jej cel. Nie można „sprawdzać przydatności pracownika do pracy”, skoro już poprzednio był on zatrudniony u pracodawcy.

oprac.: Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska