Porady prawne

 

Pracuję od blisko 10 lat na stanowisku księgowej. W związku z przedłużającą się absencją jednego z pracowników działu marketingu, pracodawca zaproponował mi zawarcie odrębnej umowy o pracę na wykonywanie niektórych prac, które wcześniej należały do obowiązków nieobecnego pracownika. Czy to zgodne z prawem? Czy to oznacza, że obecna umowa o pracę zostanie rozwiązania lub zawieszona?

 

Pracodawca ma prawo zawrzeć z pracownikiem inną, druga umowę. Może to być zarówno umowa o pracę (np. terminowa, na wykonanie prac), jak też umowa cywilnoprawna (zlecenia, o dzieło). Warunkiem jest, aby zakresy czynności wynikających z tych umów nie pokrywały się ze sobą. Oznacza to, że nie można zawrzeć drugiej umowy na wykonywanie tej samej pracy.

Nie ma natomiast przeciwwskazań do zawarcia takiej umowy, zwłaszcza w opisywanej sytuacji – gdy długotrwała nieobecność innego pracownika utrudnia normalne funkcjonowanie firmy. O tym, czy powinna być to umowa o pracę, czy ewentualnie cywilnoprawna decydują cechy tej umowy. Jeśli praca będzie wykonywana osobiście, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, pod jego kierownictwem – to są to cechy, które nakazują uznać taką umowę za umowę o pracę. Jeśli natomiast drugą umowę będzie cechowała większa dowolność jej świadczenia, zbliżona do właściwości umów cywilnoprawnych, wówczas można zawrzeć umowę np. zlecenia, czy o dzieło.

Zawracie drugiej umowy nie powoduje konieczności rozwiązania lub zawieszenia trwającej obecnie. Również po zawarciu drugiej umowy o pracę, ten okres zatrudnienia liczony będzie jako jeden stosunek pracy (dla celów emerytalnych czy ZUS-owskich). Z punktu widzenia prawnopracowniczego natomiast, istnieją dwa odrębne stosunki pracy – a więc prawa i obowiązki stron istnieją odrębnie w odniesieniu do każdej z umów. Np. pracownik ma odrębne wynagrodzenie z tytułu każdej z umów, odrębnie liczny (czy wykorzystany) jest urlop, odrębnie nabywa prawo do odpraw, a także każdy ze stosunków pracy podlega osobnemu wypowiedzeniu, czy rozwiązaniu.

oprac.: Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska