Porady prawne

 

Kto może starać się o przyjęcie do pracy na staż?

 

Odbywanie stażu jest związane z nabywaniem praktyki zawodowej przez ludzi młodych, którzy do tej pory nie pracowali jeszcze zawodowo. Jednym z warunków skierowania osoby bezrobotnej na staż jest brak doświadczenia zawodowego.

Stażystą może zostać osoba bezrobotna:

a)  do ukończenia przez nią 25 roku życia, w świetle przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oznacza to osobę bezrobotną, która do dnia zastosowania wobec niej usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończyła 25 roku życia; lub

b)  w okresie 12 miesięcy od dnia kreślonego w dyplomie, świadectwie i innym dokumencie potwierdzającym ukończenie szkoły wyższej, a która ponadto nie ukończyła 27 roku życia (tzw. staż absolwencki).

 

Okres pobierania przez stażystę stypendium w czasie wykonywania stażu podlega wliczeniu do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Okres stażu nie jest jednak wliczany do okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego, a także stażu pracy, określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do nabycia uprawnień do wykonywania niektórych zawodów.

 

 

Jakie są prawa i obowiązki stażysty i pracodawcy zatrudniającego stażystę? Czy ustalenia pomiędzy nimi są dokonywane tylko poprzez umowy?

 

Skierowanie osoby bezrobotnej na staż, podobnie jak każda umowa, rodzi pewne prawa i obowiązki dla każdej ze stron.

Pracodawca, który zatrudnia stażystę nie ponosi żadnych obciążeń finansowych, ale jest zobowiązany do przeszkolenia bhp i przeciwpożarowego, a także zapoznania go z obowiązującym u pracodawcy regulaminem pracy. Pracodawca powinien zapoznać stażystę z programem stażu, z jego prawami i obowiązkami, zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia. Pracodawca powinien przydzielić stażyście (tak jak i pozostałym pracownikom) bezpłatne posiłki napoje. Po zakończeniu stażu pracodawca ma obowiązek wystawić opinię, zawierającą informację o zadaniach realizowanych przez stażystę.

 

Obowiązek wypłaty stypendium (także zaliczka na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne, wystawienie PIT), a także koszty badań lekarskich stanowią obciążenie urzędu pracy, realizowane ze środków Funduszu Pracy.

 

Stażysta w okresie odbywania stażu podlega kierownictwu pracodawcy na takich zasadach, jak pracownicy. Stażystę obowiązują takie same normy czasu pracy, zasady pracy w godzinach nadliczbowych, dodatkowe, korzystniejsze warunki pracy obowiązujące u pracodawcy itp. Stażysta ma prawo do 2 dni wolnych od pracy przypadających za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu.

oprac.:Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska