Porady prawne

 

Nowa ustawa z dnia 7 kwietnia br. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nadal przysparza wiele kłopotów w zakładach pracy, a jej postanowienia nie są jednoznaczne dla wszystkich. W związku z tym, pragniemy odpowiedzieć na łamach Tygodnika na najczęściej powtarzające się pytania.

 

 

Czy wszyscy pracodawcy są zobowiązani do tworzenia rad pracowników?

 

Przepisy ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji w art. 2 określa, iż przepisy ustawy nie stosuje się do wszystkich pracodawców, ale jedynie do tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 osób. Zatem zwolnieni z obowiązku tworzenia rad są organy administracji publicznej i ich jednostki organizacyjne, stowarzyszenia czy fundacje i in. Ponadto, jak wynika z zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/14/WE z dnia 11 marca 2002 roku ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzana konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej, rad pracowników nie muszą powoływać pracodawcy, którzy realizują cele polityczne, edukacyjne i charytatywne.

Jednocześnie ustawa zaznacza dalej krąg pracodawców, do których przepisów ustawy nie stosuje się. Są to: przedsiębiorstwa, gdzie powoływane są z mocy ustawy rady zakładowe, a więc przedsiębiorstwa państwowe, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa mieszane zatrudniające co najmniej 50 pracowników, państwowe instytucje filmowe.

 

 

Kto będzie finansował rady pracowników?

O kosztach związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem rady zdecydował ustawodawca w art. 6 ustawy. Zatem koszty funkcjonowania rady pracowników będą ponosić odpowiednio:

- organizacje związkowe, jeżeli u pracodawcy działają związki zawodowe i one wybierają członków rady pracowników i powołują radę, lub

- pracodawca, jeżeli nie działają u niego związki zawodowe i rada jest wybierana bezpośrednio przez pracowników.

 

 

Czy po zawarciu porozumienia związków zawodowych z pracodawcą nadal istnieje obowiązek utworzenia rady?

Zgodnie z treścią art. 24 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji przepisów ustawy nie stosuje się do pracodawców, u których przed dniem wejścia w życie ustawy (czyli przed dniem 25 maja 2006r.) zostało zawarte porozumienie dotyczące informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji.

Porozumienie takie powinno zapewniać warunki informowania i przeprowadzania konsultacji uwzględniające interes pracodawcy i pracowników, co najmniej równe określonym w ustawie (lub korzystniejsze ze względu na interes pracowników). Porozumienie powinno określać zasady wyboru rady i zasady ponoszenia kosztów związanych z wyborem oraz funkcjonowaniem rady, zakres, zasady i tryb przekazywania informacji i przeprowadzania konsultacji oraz tryb rozstrzygania spraw spornych. Jeśli pomimo zawarcia porozumienia, pomiędzy jego stronami (pracodawcą i związkami zawodowymi) nadal istnieją rozbieżności w stosowaniu jego zapisów, wówczas należy odpowiednio stosować przepisy ustawy.

Także, gdy strony nie dojdą do zgody i treść porozumienia nie będzie im odpowiadać, wówczas każda ze stron może złożyć drugiej stronie pisemne zastrzeżenia co do spełniania przez to porozumienie wymogów określonych przepisami ustawy. Wtedy w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżenia strony porozumienia powinny wyjaśnić kwestie sporne. Jeśli nie uzgodnią wskazanych w nim zarzutów, wówczas porozumienie rozwiązuje się z mocy prawa, a zaczyna się stosować przepisy ustawy.

 

 

Ile osób powinna liczyć rada zakładowa? Od czego jest uzależniona liczebność rady?

Ustawodawca zdecydował, że obowiązek powoływania rady dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 50 osób. O ilości członków rady rozstrzyga art. 3 ustawy, który uzależnia wielkość rady od wielkości zatrudnienia u pracodawcy. I tak, rady pracowników składać się będą z odpowiednio 3, 5 lub 7 osób i tak: u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników, radę tworzyć będzie 3 pracowników, u pracodawcy zatrudniającego od 251 do 500 pracowników będzie to 5 pracowników, a u pracodawcy zatrudniającego powyżej 500 pracowników radę pracowników tworzyć będzie 7 osób.

Jednakże przepisy ustawy nie normują tej kwestii sztywno, gdyż bez względu na liczbę organizacji związkowych działających u pracodawcy, każda z nich (o ile ma status organizacji reprezentatywnej rozumieniu art. 241 25a Kodeksu pracy) ma prawo wyboru nie mniej niż jednego członka rady pracowników. Natomiast, jeżeli liczba organizacji związkowych jest większa niż przewidziana prawem liczba członków rady pracowników, wówczas każdej z tych organizacji przysługuje prawo wyboru jednego członka rady.

Ponadto, ustawodawca przewidział, że organizacje związkowe mogą ustalić odmienne, od wskazanych w ustawie, zasady reprezentacji w radzie pracowników.

 

 

Czy członkowie rady pracowników podlegają szczególnej ochronie?

 

O szczególnej ochronie, jaką ustawodawca otoczył członków rady pracowników stanowi art. 17 ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, pracodawca nie może bez zgody rady pracowników, wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym jej członkiem w okresie jego członkostwa w radzie pracowników. Ponadto pracodawca nie może, bez zgody rady, zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem rady pracowników w okresie jego członkostwa w radzie (chyba, że dopuszczają to odrębne przepisy). W ustawie przewidziano 4-letią kadencję rady, zatem ochrona, z jakiej będą korzystać członkowie rad też będzie trwać 4 lata, bez żadnego okresu ochronnego po zakończeniu kadencji. Jeśli pracownik zostanie odwołany z rady, straci równocześnie ochronę, jaka mu z tego tytułu przysługuje.

Pracownik będący członkiem rady pracowników ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na czas niezbędny do udziału w pracach rady pracowników, które nie mogą być wykonywane poza godzinami pracy, jeżeli nie korzysta on ze zwolnienia z innego tytułu.

oprac.:Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska