Porady prawne

 

Czy pracodawca może w każdej chwili, w zależności od swoich upodobań, skrócić pracownikowi urlop, czy też nieudzielić go w ogóle?

 

Przepisy Kodeksu pracy art. 282 § 1 pkt. 2 stanowią, iż popełnia wykroczenie (obwarowane karą grzywny) pracodawca, który nie udziela pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu.

Nieudzielenie pracownikowi urlopu następuje wówczas, gdy nie może on skorzystać z przysługującego mu prawa do odpoczynku w ciągu roku, w którym pracownik nabył do niego prawo (lub do końca pierwszego kwartału następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo d urlopu), o ile nie nastąpiło to z przyczyn obiektywnych.

Z kolei do obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dojdzie, jeśli pracodawca nie wliczy do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu poprzednich okresów zatrudnienia oraz okresów zaliczanych do stażu pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze. Wykroczeniem będzie niewliczenie do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, odpowiednich okresów wskazanych w art. 155 k.p. (chodzi tu o czas nauki w szkołach). Ponadto wykroczeniem jest wliczenie dni wolnych od pracy do urlopu, nieprawidłowe przeliczenie urlopu na godziny, czy też niedokonanie zaokrąglenia w górę niepełnego dnia lub niepełnego miesiąca (przy urlopie proporcjonalnym).

 

 

Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje pracowników młodocianych? Jakie dodatkowe obowiązki ma pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych?

 

Zatrudnianie pracowników młodocianych obliguje pracodawcę do zwrócenia na nich szczególnej uwagi oraz przestrzegania określonych norm. W związku z zatrudnieniem takich pracowników pracodawca musi prowadzić ewidencję pracowników młodocianych, a ponadto zwolnienia młodocianych od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się, a także zmiany młodocianemu rodzaju pracy, jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego. Jeśli jednak pracodawca nie miałby takiej możliwości, powinien rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę i wypłacić mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas okresu wypowiedzenia.

Zatrudnienie pracowników młodocianych wiąże się z koniecznością przestrzegania przez pracodawcę określonych zasad, dotyczących m. in. czasu pracy młodocianego, które wynoszą: 6 godzin na dobę (w przypadku młodocianego poniżej 16 roku życia ) oraz 8 godzin na dobę (w przypadku młodocianego powyżej 16 roku życia ).

Ponadto pracodawca musi wliczyć pracownikowi młodocianemu do czasu pracy czas nauki – bez względu na to, czy nauka odbywa się w godzinach pracy. Nauka powinna być wliczona w wymiarze nieprzekraczającym 18 godz. tygodniowo. Młodocianych nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Pracodawca powinien też przestrzegać zakazu zatrudnienia młodocianych przy pracach dla nich wzbronionych.

oprac.:Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska