Porady prawne

 

Kiedy sąd pracy może orzec o tym, że wypowiedzenie umowy o pracę było niesłusznie dokonane i przywrócić pracownika do pracy?

 

Sąd pracy orzeka o przywróceniu pracownika do pracy, gdy ustali, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę 9art. 45 § 1 k.p.), albo gdy okaże się, że pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.). Do takich naruszeń prawa ze strony pracodawcy może dojść, gdy np. nie zachował właściwej formy wypowiedzenia; nie uzasadnił wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony; nie poinformował zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia (pomimo istnienia takiego wymogu); podał krótszy okres wypowiedzenia, niż przewidziany przepisami Kodeksu pracy; nie poinformował pracownika o przysługujących mu środkach odwoławczych od wręczonego wypowiedzenia; wręczył wypowiedzenie umowy o prace pracownikom podlegającym szczególnej ochronie, np. kobietom w ciąży, pracownikom w tzw. wieku przedemerytalnym i in.

Pracownik musi  jednak pamiętać o terminowym wniesieniu pozwu do sądu pracy, gdyż pisma wniesione już po terminie nie podlegają rozpoznaniu.

 

 

Czy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem „umowę przedwstępną”, zamiast umowy o pracę?

 

Pracodawca nie może w sposób zupełnie dowolny kształtować stosunku pracy. Nie może też zawierać z pracownikiem takiej umowy, jaka odpowiada jego wymaganiom, nie licząc się z zasadami wynikającymi z obowiązującego porządku prawnego. Kodeks pracy wskazuje, że umowa o pracę może zostać zawarta na okres próbny (najwyżej 3-miesięczny), czas określony, lub na czas nieokreślony. Ponadto Kodeks pracy daje możliwość zatrudnienia pracownika „na zastępstwo”, albo na czas wykonania określonej pracy, co już stanowi o większej swobodzie po stronie pracodawcy. Obie strony stosunku prawno-pracowniczego są związane tym katalogiem przy zawieraniu umowy o pracę. Funkcję cywilnoprawnej umowy przedwstępnej, w prawie pracy spełnia umowa na okres próbny, która nie zobowiązuje żadnej ze stron stosunku pracy, ale daje im poznać specyfikę pracy, wymagania oraz wynagrodzenie.

Nie do przyjęcia wydaje się być teza, iż art. 300 k.p., który pozwala w zakresie nieuregulowanym przepisami Kodeksu pracy sięgać po rozwiązania zawarte w Kodeksie cywilnym, można wykorzystać w sytuacji, gdy umowa na okres próbny jest ekwiwalentem cywilnoprawnej umowy przedwstępnej.

oprac.:Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska