Wyborczy finisz

Kazimierz Pasternak

 

Nieuchronnie dobiega końca ustalony przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" termin wyborów w zakładowych (międzyzakładowych) organizacjach związkowych NSZZ "Solidarność" na kadencję 2006-2010, który został ustalony na dzień 31 marca 2006r. Wszystkie komisje zakładowe winny przygotować i zorganizować wybory na podstawie obowiązującej Ordynacji wyborczej, uchwał okołostatutowych i krajowego kalendarza wyborczego. Nadzór nad przebiegiem i prawidłowością organizowanych wyborów sprawuje Regionalna Komisja Wyborcza, która winna być, podobnie jak członkowie lub delegaci zakładowej organizacji związkowej powiadomiona na 14 dni przed datą wyborów. Finiszowe wyborcze godziny zawsze nacechowane są związkowym napięciem, często nikomu nie potrzebną nerwowością i organizacyjnymi wpadkami. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wybory odbyły się zgodnie z prawem do końca marca i aby udało się wybrać aktywnych, odpowiedzialnych, najlepszych z najlepszych działaczy związkowych na kadencję 2006-2010, którzy będą w stanie sprawnie kierować związkiem i skutecznie rozwiązywać coraz trudniejsze problemy. Zebrania wyborcze to także określenie programowych założeń, postawienie wniosków, możliwość zapoznania się z uwagami i wnioskami członków bądź delegatów zakładowych struktur NSZZ "Solidarność". Obecni na zebraniach przedstawiciele RKW nie tylko z reguły koncentrują się na nadzorowaniu prawidłowości przeprowadzanych wyborów ale także są przygotowani na dyskusję i udzielenie odpowiedzi w sprawach najistotniejszych dla związku, samorządów i problemów lokalnej społeczności. Bardzo wiele spraw bieżących, z pozoru prostych, wymaga wyjaśnień. Zmieniające się przepisy prawa pracy, ubezpieczeń, procedur sądowo-prokuratorskich stwarzają istotne wątpliwości. Członkowie związku mają statutowe prawo do informacji, które realizowane jest także poprzez udział w zebraniach wyborczych. Im bardziej odpowiedzialne wybory i aktywni działacze związkowi tym niedosyt informacyjny jest mniejszy. Członkowie związku winni bardzo dokładnie znać swoje prawa i umieć sobie pomóc na co dzień z bieżącymi problemami korzystając ze związkowej przynależności. Im skuteczniejsza związkowa oferta, tym większy związkowy prestiż i możliwość poszerzania liczbowego składu zakładowych organizacji związkowych. Warto pamiętać, że struktury związkowe w demokratycznym kraju mają olbrzymie znaczenie dla utrzymania stabilizacyjnej równowagi między pracodawcami, pracownikami oraz rządem i samorządem. Ta świadomość winna być coraz większa. W wyborczym pośpiechu i towarzyszącym stresie nie wolno zapomnieć o kontynuacji już podjętych decyzji. Nie może być organizacyjno-statutowej pustki. Może trzeba byłoby przypomnieć członkom związku podczas zebrań o terminach, godzinach otwarcia zakładowego biura związkowego wraz z dostępem do literatury związkowej, bieżącej prasy itp.

Po wyborach jest już ponad 75% zakładowych organizacji związkowych. Tu usilna prośba o pilne dostarczenie kompletu protokołów wyborczych do Regionalnej Komisji Wyborczej. Poza szczegółowym sprawdzeniem prawidłowości protokolarnych zapisów RKW w każdym przypadku przed podjęciem decyzji rejestracyjnej sprawdzi, czy były i są wpłaty składek członkowskich na konto regionalne zgodnie z Uchwałą finansową związku. Jest to warunek określony w Uchwale Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

Często padają pytania, co w sytuacji, kiedy wybory związkowe na poziomie zakładowym nie zostaną dokonane w terminie? Na dzisiaj odpowiedź może być jedna. Wybory takie zostaną potraktowane jako dokonane poza obowiązującym kalendarzem wyborczym z pełnymi tego konsekwencjami. Czy będzie w tej sprawie jakakolwiek zmiana – trudno przewidzieć. Stąd apel do wszystkich komisji zakładowych, które jeszcze nie przeprowadziły wyborów aby niezwłocznie przystąpiły do ustalenia terminu wyborów wraz z ich przeprowadzeniem.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska