Porady prawne

 

Czy pracodawca, który nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może odmawiać pracownikom wypłaty świadczenia urlopowego?

 

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ale 20 lub więcej osób, mogą tworzyć fundusz świadczeń socjalnych na zasadach, o których mowa w ustawie z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Pracodawcy mogę zrezygnować zarówno z tworzenia funduszu, jak i wypłacania świadczenia urlopowego, ale tylko w przypadkach, gdy zakład jest objęty układem zbiorowym pracy i odpowiednie regulacje znajdują się w układzie. Jeśli w zakładzie nie ma układu zbiorowego, takie postanowienia mogą zostać zawarte w regulaminie wynagradzania uzgodnionym z zakładową organizacją związkową lub z przedstawicielem załogi, jeśli w danym zakładzie nie działają związki zawodowe.

Nieutworzenie funduszu przez pracodawcę, który jest do tego zobowiązany stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny do 5000 zł.

 

 

Czy pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób zawsze jest zwolniony z obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy są przepisy, które zobowiązywałyby pracodawcę do tworzenia funduszu, kiedy zatrudnia on mniej osób?

 

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, obowiązek jego tworzenia mają pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zatem kryterium zasadniczym nie jest liczba osób zatrudnionych u pracodawcy, ale liczba etatów. Może się zatem zdarzyć, że pracodawca zatrudnia mniej osób, ale niektóre z nich na 1 i ½ etatu, a wtedy gdy stan zatrudnienia osiągnie 20 pełnych etatów, pracodawca będzie zobowiązany tworzyć fundusz. Natomiast, jeśli u pracodawcy nie ma 20 pełnych etatów, może on tworzyć fundusz (ale nie jest do tego zobowiązany) lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

oprac.:Katarzyna Wronka-Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska