Porady prawne

 

W ubiegłym tygodniu otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Termin wypowiedzenia upłynie w dniu 30 kwietnia. Czy długość mojego zatrudnienia obejmuje też ten trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Jeśli tak, to w jakim wymiarze przysługuje mi urlop wypoczynkowy za 2006 rok?

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę wlicza się do długości okresu zatrudnienia pracownika. Ustalając staż pracowniczy, czy podstawę obliczenia długości okresu wypowiedzenia należy uwzględnić czas od nawiązania stosunku pracy, aż do jego rozwiązania. Umowa o pracę rozwiązuje się nie z chwilą wręczenia wypowiedzenia, ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Zatem do stażu pracy należy doliczyć okres wypowiedzenia, gdyż w tym czasie pracownik nadal świadczy pracę i ten okres nie jest w żaden odmienny sposób uregulowany w przepisach prawnych.

Bez względu na to, że biegnie już okres wypowiedzenia, pracownik przez 4 miesiące (od stycznia do końca kwietnia) tego roku nadal pozostaje w zatrudnieniu. Zatem przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego w odpowiednim wymiarze. Jeśli przyjmiemy, że pracownik ma prawo do 26 dni urlopu w ciągu roku, to za okres, do czasu rozwiązania umowy o pracę przysługuje mu prawo do 1/3 tego wymiaru, a więc do 9 dni urlopu.

 

Pracodawca odmawia mi prawa do odprawy pieniężnej twierdząc, że przebywałem na urlopie bezpłatnym w czasie, kiedy były przeprowadzane zwolnienia grupowe. Czy urlop bezpłatny powoduje, że pracownik nie nabywa prawa do odprawy z tytułu zwolnień grupowych?

 

Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym w czasie, kiedy w zakładzie pracy przeprowadzane są zwolnienia grupowe nabywa prawo do odprawy pieniężnej. Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym cały czas pozostaje w zatrudnieniu, a jego stosunek pracy nie ulega przerwaniu. Jest to wyjątkowa sytuacja, gdyż tylko zawieszeniu ulegają niektóre prawa i obowiązki pracownicze. Dlatego pracownikowi, w momencie rozwiązania umowy o pracę, przysługuje prawo do odprawy na takich samych zasadach, jak innym pracownikom zwalnianym w oparciu o przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska