Porady prawne

 

Kiedy wypowiedzenie zmieniające uważa się za skutecznie dokonane?

 

Wypowiedzenie warunków pracy i/lub pracy uważa się za skutecznie dokonane wówczas, gdy pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Definicja kodeksowa jest zatem bardzo lapidarna. Aby można mówić o skutecznym wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego musi zaistnieć równocześnie kilka działań prawnych. Oczywiście niezbędne, a może nawet podstawowe jest zapoznanie pracownika z nowymi warunkami pracy i płacy, czyli przedstawienie mu zaproponowanych zmian. Reakcja pracownika, ewentualne przyjęcie lub odrzucenie zaproponowanych rozwiązań jest zupełnie inną kwestią. Natomiast dla skuteczności wręczenia wypowiedzenia zmieniającego pracownik musi być zapoznany z treścią zmian. Dochodzi do tego wówczas, gdy pracownikowi wręcza się wypowiedzenie zmieniające osobiście, lub gdy zostaje ono wysłane pocztą. Samo sporządzenie pisma bez jego przedstawienia pracownikowi nie wywiera żadnego skutku prawnego.

Również samo wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy nie powoduje automatycznie żadnych skutków prawnych – niezbędne jest równoczesne przedstawienie nowych warunków. Niespełnienie tego wymogu powoduje, że wypowiedzenie nie może być traktowane jako zmieniające, a jego skutkiem będzie wówczas rozwiązanie umowy o pracę z upływem ustawowego okresu.

 

 

Jak długie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na 3 miesiące?

 

Długość okresu wypowiedzenia zależy od dwóch czynników: od długości stażu pracy u danego pracodawcy oraz od tego, jaka umowa była zawarta pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

I tak w przypadku umowy na okres próbny nie przekraczający dwóch tygodni okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, natomiast w razie zawarcia umowy na co najmniej 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. Jeśli umowę na okres próbny zawarto na 3 miesiące długość okresu wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Jeżeli była to umowa zawarta na czas zastępstwa nieobecnego pracownika, długość okresu wypowiedzenia wynosić będzie 3 dni. Wypowiedzenie dwutygodniowe jest możliwe wówczas, gdy umowę na zastępstwo (lub inną umowę, ale na czas określony) zawarto na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, a strony przewidziały możliwość jej rozwiązania.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska