Czas pracy w 2006 roku

Katarzyna Wronka

 

Czas pracy, wyznaczony przepisami Kodeksu pracy, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczający 4 miesięcy. Pewne odstępstwa od tej zasady są regulowane w odpowiednich przepisach Kodeksu pracy, w Dziale Szóstym zatytułowanym „Czas pracy”.

 

Zgodnie z przepisem art. 130 Kodeksu pracy, aby obliczyć wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Tydzień w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy to 7 kolejnych dni kalendarzowych, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tak więc 1 dzień miesięcznego okresu rozliczeniowego to jednocześnie pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Obliczając wymiar czasu pracy dla każdego pracownika należy pamiętać, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Nieco zmienia się sytuacja, gdy w jednym tygodniu (w ciągu kolejnych 7 dniach liczonych od poniedziałku do niedzieli) wypadają dwa święta w inne dni niż niedziela, wówczas wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o 8 godzin, a więc tylko z tytułu jednego ze świąt.

 

Święta, które uprawniają do skrócenia okresu rozliczeniowego wynikają z przepisów ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z przepisami tej ustawy  dniem wolnym od pracy jest:

 

- 1 stycznia – Nowy Rok,

- pierwszy i drugi dzień Wielkanocy – 16 i 17 kwietnia 2006r.,

- 1 maja Święto państwowe,

- 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja,

- pierwszy dzień Zielonych Świątek (dzień ten zawsze wypada w niedzielę),

- dzień Bożego Ciała – 15 czerwca 2006 r.,

- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, jednocześnie święto Wojska Polskiego,

- 1 listopada – Wszystkich Świętych,

- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

- 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

W 2006 roku jest 365 dni, co stanowi 2024 godziny. Oznacza to, że w 2006 roku jest 253 dni pracy i 112 dni wolnych od pracy.

 

Jeżeli pracownicy zatrudnieni są w systemie czasu pracy, w którym praca wykonywana jest również w niedziele i święta, pracownikom należy zapewnić taką liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, aby odpowiadała ona liczbie niedziel i świąt oraz dni wolnych od pracy przypadających w tym okresie. Wymiar czasu pracy jest jednakowy dla wszystkich pracowników, bez względu na przyjęty w zakładzie pracy system i rozkład czasu pracy. Pracownicy, którzy pracują ponad 8 godzin na dobę (czas pracy przedłużony do 12, a nawet 16 czy 24 godzin), powinni w niektóre dni pracować krócej niż 8 godzin lub powinni mieć mniejszą liczbę dni do przepracowania lub nie pracować w niektóre dni w danym okresie rozliczeniowym, tak, aby został zachowany właściwy wymiar czasu pracy. Pracownicy pracujący w niedziele i święta, powinni mieć ustalone inne dni wolne od pracy – zgodnie z wymiarem czasu pracy. Indywidualny wymiar czasu pracy, liczony dla każdego pracownika ulega ponadto obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Tygodniowy wymiar czasu pracy, wraz z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 

Przedstawione poniżej wyliczenie dotyczy pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych.

Wymiar czasu pracy wynosi w poszczególnych miesiącach:

 

- Styczeń: l76 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 2); a liczba dni pracy wynosi 22 dni. Wymiar czasu pracy w styczniu nie może być pomniejszony o 8 godzin z tytułu święta w dniu 1 stycznia – Nowy Rok, gdyż przypada ono w niedzielę;

- Luty:  160 godzin  (40 godzin x 4), co stanowi 20 dni pracy;

- Marzec: l84 godziny  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 3), co stanowi 23 dni pracy w tym miesiącu;

- Kwiecień: l52 godziny  (40 godzin x 4 - 8 godzin x 1) – jest to 19 dni pracy. Wymiar czasu pracy w kwietniu jest pomniejszony tylko o 8 godzin, a więc tylko o przypadający w dniu 17 kwietnia drugi dzień Wielkanocy. Pierwszy dzień Świąt przypadający w niedzielę, w dniu 16 kwietnia nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy;

- Maj: l76 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 3 - 8 godzin x 1); liczba dni pracy w tym miesiącu wynosi 22 dni. Wymiar czasu pracy w maju jest pomniejszony tylko o 8 godzin, mimo, że dni wolne od pracy to 1 i 3 maja. Zgodnie z art. 130 § 2 zd. drugie k.p.: jeżeli w jednym tygodniu obejmującym 7 dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

- Czerwiec: l68 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 2 - 8 godzin x 1), a więc w czerwcu jest 21 dni pracy. Wymiar czasu pracy w czerwcu ulega obniżeniu o 8 godzin z tytułu święta Bożego Ciała, które przypada 15 czerwca, tj. w czwartek;

- Lipiec: l68 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 1), co stanowi 21 dni pracy;

- Sierpień: l76 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 3 - 8 godzin x 1); a liczba dni pracy w tym miesiącu wynosi 22 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wymiar czasu pracy w sierpniu musi ulec obniżeniu o 8 godzin z tytułu święta w dniu 15 sierpnia, które przypada we wtorek;

- Wrzesień: l68 godzin  (40 godzin x 4 + 8 x 1), co daje 21 dni pracy;

- Październik: l76 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 2); a więc 22 dni pracy;

- Listopad: l60 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 2 - 8 godzin x 2), a więc w liczba dni pracy wynosi 20 dni. Wymiar czasu pracy w listopadzie ulega pomniejszeniu dwukrotnie z tytułu świąt, które przypadają w dni inne niż niedziela, a dodatkowo nie przypadają w ciągu jednego tygodnia, mianowicie obniżenie następuje o 8 godzin z tytułu święta w dniu 1 listopada – Wszystkich Świętych oraz o kolejne 8 godzin z tytułu święta w dniu 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości;

- Grudzień: l60 godzin  (40 godzin x 4 + 8 godzin x 1 - 8 godzin x 1), zatem w grudniu jest  20 dni pracy. Wymiar czasu pracy ulega obniżeniu tylko o 8 godzin, chociaż zarówno pierwszy, jak i drugi dzień Świąt przypadają w dni inne niż niedziela. Podstawą jest art. 130 § 2 zd. drugie k.p. (sytuacja analogiczna, jak w maju 2006r.).

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska