Uchwała KK nr 31/04

ws. wspólnej reprezentacji regionów NSZZ "Solidarność" wobec władz wojewódzkich

 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie § 45 ust. 3 Statutu NSZZ "Solidarność" określa następujące zasady powoływania oraz funkcjonowania wspólnej reprezentacji regionalnych jednostek organizacyjnych Związku, działających na terenie jednego województwa.

 

§ 1

 

1.                  Wspólna reprezentacja, o której mowa w § 45 ust. 3 Statutu NSZZ "Solidarność", działająca jako organ przedstawicielski Związku, reprezentuje NSZZ "Solidarność" wobec pracodawców i ich organizacji, wojewódzkich władz samorządowych i administracji rządowej, a także wobec innych organizacji i instytucji w sprawach dotyczących całego województwa.

 

2.                  Wspólną reprezentację, dalej nazywaną międzyregionalnym zespołem koordynacyjnym NSZZ "Solidarność" lub w skrócie MZK tworzą, na podstawie pisemnego porozumienia, przewodniczący zarządów regionów lub wyznaczeni uchwałą przez zarząd regionu pełnomocnicy regionów działających na terenie jednego województwa.

 

3.                  Każdy zarząd regionu, który działa na terenie danego województwa, bez względu na to czy region, którym kieruje znajduje się na terenie tego województwa w całości czy tylko w części, dysponuje w MZK jednym miejscem.

 

4.                  MZK nie jest władzą nadrzędną wobec władz regionów, regionalnych organizacji branżowych i organizacji zakładowych lub międzyzakładowych.

 

5.                  Międzyregionalny zespół koordynacyjny ulega rozwiązaniu, gdy na terenie województwa pozostanie jeden region NSZZ "Solidarność".

 

§ 2

 

1.                  Międzyregionalny zespół koordynacyjny na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona przewodniczącego międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego.

 

2.                  Wybór przewodniczącego MZK odbywa się w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów lub - na wniosek większości członków MZK - w głosowaniu tajnym, zgodnie z zasadami wyborczymi obowiązującymi przy wyborach władz związkowych.

 

3.                  Informację o utworzeniu międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego wraz z kopią protokołu z wyboru przewodniczącego MZK dostarcza się do Działu Organizacyjnego Komisji Krajowej, w terminie 14 dni od daty wyboru przewodniczącego MZK.

 

§ 3

 

1.                  Pełnomocnik zarządu regionu w międzyregionalnym zespole koordynacyjnym dysponuje w głosowaniu, w tym też przy wyborze przewodniczącego MZK, niepodzielną pulą głosów, proporcjonalną do liczby członków Związku zrzeszonych w danym regionie lub jego części, obejmującej swym działaniem teren danego województwa.

 

2.                  Do ważności decyzji międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego niezbędny jest udział w głosowaniu co najmniej połowy liczby członków MZK.

 

3.                  Decyzje MZK są przyjmowane większością 2/3 wszystkich głosów, którymi dysponują członkowie międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego.

 

4.                  Każde posiedzenie międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego musi być protokołowane.

 

§ 4

 

1.                  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

2.                  Traci moc Uchwała KK nr 627/98