Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” podziękował Światowej Federacji Związków Zawodowych Sektora Rolno-Spożywczego (IUF) za to, że w ubiegłym miesiącu zawiesiła w prawach członka Związek Zawodowy Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej wchodzący w skład niesławnej rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR.
„Właściwie związek zawiesił się sam – mówi przewodniczący Rady Sekretariatu „S”, Zbigniew Sikorski – Rosjanie nie skorzystali z szansy żeby siedzieć cicho. Nie dość, że ich centrala związkowa FNPR wydała haniebne oświadczenie popierające agresję na Ukrainę, to jeszcze sam związek rolny opublikował ohydny komentarz do tego co dzieje się w Donbasie. Reakcja IUF była jednoznaczna. Zawieszenie ze skutkiem natychmiastowym z wnioskiem o usunięcie na najbliższym kongresie IUF.
Jako Sekretariat, który jest afiliowany w IUF, nie musieliśmy nawet występować w tej sprawie, co cieszy, ponieważ odcinanie się od „złych” Rosjan, różnie wygląda w innych międzynarodowych ciałach związkowych. Także było mi bardzo miło, że mogłem, w imieniu Rady Sekretariatu, podziękować Sue Longley, sekretarz generalnej IUF”
Również Europejska Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Agroturystyki (EFFAT), którego członkiem jest Sekretariat Spożywców, potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Jak czytamy w stanowisku EFFAT „…nie możemy zgodzić się na to aby rosyjskie pociski i bomby nadal wybuchały w ukraińskich dzielnicach mieszkaniowych, szpitalach, uniwersytetach i wśród niewinnych cywilów.”
„Analogicznie jak w przypadku IUF, stanowisko i apel EFFAT jest sprawą oczywistą – kontynuuje Zbigniew Sikorski – dodatkowo cieszy mnie osobiste zapewnienie sekretarza generalnego EFFAT Kristjana Bragassona, że działania EFFAT idą w tym samym kierunku co starania NSZZ „Solidarność” aby, poprzez Europejskie Rady Zakładowe, wpływać na zarządy tych firm międzynarodowych, które mają problem z podjęciem właściwej decyzji [eufemizm przew.] i zakończeniem działalności gospodarczej w Rosji. EFFAT może wspomóc te naciski poprzez koordynatorów związkowych, którzy działają w części rad branży spożywczej. To wpisuje się w naszą filozofię działania aby każdy, na swoim polu, robił to co może, najlepiej jak potrafi. Naciskamy my jako „Solidarność”, naciska EFFAT, są akcje w mediach społecznościowych, jest powszechne oburzenie i to musi dać efekt. Najlepszym przykładem jest koncern Nestle, który, pod wpływem tych czynników, postanowił zmienić założenia i znacząco ograniczył działalność w Rosji. Kolejną kwestią, są działania na forum EKZZ i poparcie EFFAT aby piętnować te rosyjskie federacje związkowe, które popierają działania reżimu Putina i, finalnie, wyrugować je z międzynarodowej społeczności związkowej” – kończy Zbigniew Sikorski.
PP