Od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych i ofiar represji komunistycznych przy Zakładzie Karnym w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęły się obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowane przez Wojewodę Lubuskiego i Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.
Następnie, w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Wicewojewoda Wojciech Perczak wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medalami „Pro Patria” nadawanymi przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zostali odznaczeni: Ewa Rawa, Mirosław Rawa, Józef Jęcz, Krzysztof Gonerski, Artur Bednarz, Przemysław Krych, Magdalena Popiel, Zofia Tuczyńska oraz Adam Tuczyński.
Po uroczystości wręczenia odznaczeń profesor Dariusz A. Rymar, Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp., wygłosił wykład pt. „Stan Wojenny na Ziemi Lubuskiej”. Opowiedziana historia dotycząca jakże ważnych wydarzeń dla naszego regionu, poparta autentycznymi relacjami i dokumentami, stanowiła doskonałe źródło informacji, skłoniła do refleksji i wspomnień. Co istotne, w wydarzeniu wzięła udział liczna reprezentacja młodzieży z gorzowskich szkół.
W godzinach wieczornych, pod przewodnictwem ks. biskupa Adriana Puta, w Gorzowskiej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Uczestnicy uroczystości udali się na Stary Rynek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów, podczas której m.in. delegacje instytucji oraz środowisk patriotycznych złożyły wiązanki kwiatów, zapaliły białe i czerwone znicze, a także odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego.
W swoim wystąpieniu, przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZZ „Solidarność” Waldemar Rusakiewicz podkreślił wagę kultywowania pamięci o tych wydarzeniach.- Gorzów miał bardzo silne środowisko Solidarności i opozycji antykomunistycznej. Przypomnę tylko, że prawie 100 osób z naszego regionu było internowanych. Mnóstwo osób było aresztowanych, skazywanych, wyrzucanych z pracy, relegowanych ze szkół i uczelni. Dlatego musimy pamiętać o tych ludziach, o tych wydarzeniach. To jest nasza powinność. Dzisiaj, po wielu latach wspominamy bohaterów tamtych dni, a ich oprawcom włos z głowy nie spadł. To poczucie niesprawiedliwości potęguje fakt, że powołany właśnie rząd Tuska chce odkręcić dezubekizację przyjętą w2016 roku przez Sejm RP i przywrócić esbekom wysokie emerytury. To skandal! – mówił przewodniczący Rusakiewicz.
Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były – jak zwykle – okazją do refleksji nad przeszłością, a także wyrazem pamięci i szacunku dla bohaterów tamtych dni.