WARTO BYŁO

Od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu rozpoczęły się obchody 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” 42. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia ‘82.

W przededniu 44. rocznicy narodzin „Solidarności” w siedzibie Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. spotkali się członkowie Zarządu Regionu Gorzów NSZZ „Solidarność”, którzy omówili bieżące sprawy związkowe. Po krótkiej przerwie, z udziałem zaproszonych gości, odbyła się okolicznościowa konferencja pod nazwą „WARTO BYŁO”, która dotyczyła 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i 42. rocznicy największej w historii Gorzowa manifestacji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Rozpoczęła się od wręczenia Nagród Feniks przyznawanych corocznie osobom szczególnie zasłużonym dla Związku. Laureatami tegorocznej edycji zostali Dariusz Baranowski i Janusz Dreczka. W dalszej części konferencji miały miejsce wystąpienia dr hab. Dariusza A. Rymara, dyrektora Archiwum Państwowego oraz dr Marka Rusakiewicza, wieloletniego przewodniczącego Ruchu Młodzieży Niezależnej, którzy przedstawili działalność Solidarności w latach 1980-1989 uwzględniając zaangażowanie gorzowskiej młodzieży w walkę o wolną Polskę.

Kolejnym punktem rocznicowych obchodów była Msza święta w Parafii pw. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego w Gorzowie Wlkp., gdzie w odremontowanej Kaplicy Sybiraków znajduje się ufundowany przez środowisko Solidarności obraz Patrona Związku, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Intencją była Ojczyzna i NSZZ „Solidarność”. Liturgii przewodniczył biskup Adrian Put w koncelebrze z proboszczami gorzowskich parafii. W kościele można też było obejrzeć, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, wystawę poświęconą Annie Walentynowicz.

Po Mszy świętej, uczestnicy udali się w miejsce, gdzie znajduje się Biały Krzyż, symbol oporu mieszkańców Gorzowa wobec władzy komunistycznej (replika krzyża znajduje się na Placu Katedralnym). W ubiegłym roku na placu odsłonięto tam tablicę, zawierającą skondensowaną historię tego symbolu walki o wolną Polskę. Wartę honorową przy postumencie, przy którym złożono kwiaty i zapalono znicze, pełnili przedstawiciele 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na uwagę zasługuje duża frekwencja pomimo ostatniej soboty wakacyjnej i brak obecności przedstawicieli władz Gorzowa i lubuskich parlamentarzystów, co zauważył w swoim okolicznościowym wystąpieniu Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Scroll to Top