MOP przyjęła rezolucję w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

• piątek, 25 Marca 2022
  • Zagranica

Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy

24 marca 2022 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy przyjęła rezolucję w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Projekt rezolucji został zgłoszony przez 47 państw członkowskich. Rezolucja została przyjęta przy 42 głosach za, dwóch przeciw i ośmiu wstrzymujących się.

Rezolucja wyraża „poważne zaniepokojenie doniesieniami o ofiarach wśród ludności cywilnej i atakach na obiekty cywilne oraz poważnym wpływie na pracowników i pracodawców ryzykujących życiem, aby kontynuować pracę i działalność, w tym podczas ataków na szpitale, szkoły, transport, przedsiębiorstwa i elektrownie jądrowe, co dodatkowo pogarsza brak dostępu pomocy humanitarnej”.

Uznaje „ogromną skalę” wewnętrznych przesiedleńców i uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów, miejsc pracy, przedsiębiorstw, społeczności i kraju oraz oświadcza, że „trwająca agresja Federacji Rosyjskiej, wspomaganej przez rząd Białorusi, przeciwko Ukrainie jest rażąco niezgodna z celami i zadaniami Organizacji oraz zasadami członkostwa w MOP”.

Wyrażając „niezachwiane poparcie” dla trójstronnych podmiotów na Ukrainie – pracowników, pracodawców i demokratycznie wybranego rządu – rezolucja wzywa Federację Rosyjską do „natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania agresji, wycofania swoich wojsk z Ukrainy, zakończenia cierpień zadawanych narodowi ukraińskiemu, a także powstrzymania się od wszelkich dalszych bezprawnych gróźb lub użycia siły wobec któregokolwiek z państw członkowskich oraz obrania drogi pokojowego rozwiązania konfliktu zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym”.

Rada Administracyjna Międzynarodowego Biura Pracy wzywa MOP do tymczasowego zawiesza pomoc w zakresie współpracy technicznej dla Federacji Rosyjskiej, z wyjątkiem pomocy humanitarnej. Zawieszone winny zostać zaproszenia dla Federacji Rosyjskiej na spotkania ekspertów, konferencje i seminaria itp.

Rada Administracyjna zwraca się także do MOP o zbadanie możliwości zorganizowania współpracy technicznej lub pomocy dla wszystkich innych krajów regionu objętych działalnością Biura MOP w Moskwie, w tym o ewentualne przeniesienie Zespołu Wsparcia Technicznego w zakresie Godnej Pracy oraz Biura Krajowego dla Europy Wschodniej i Azji Środkowej na obszar poza Federacją Rosyjską.

bs