Gdańsk: Poświęcenie bursztynowego serca dla Danuty Siedzikówny „Inki”

• czwartek, 02 Marca 2023
  • Regiony

fot. K. Wernicki

W Bazylice pw. Św. Brygidy w Gdańsku uroczyście poświęcono bursztynowe serce w hołdzie dla Danuty Siedzikównej „Inki”.

W „Bastionie Solidarności” – jak zwykło się nazywać Bazylikę pw. Św. Brygidy zgromadziło się wielu Gdańszczan, w tym reprezentanci NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, politycy związani z Gdańskiem, organizacje harcerskie czy też Związek Piłsudczyków RP, których sztandary oficjalnie wprowadzono na początku mszy.

Podczas nabożeństwa mocno akcentowano niezłomną postawę Danuty Śiedzikówny, która pojmana przez komunistycznych oprawców nie złamała się, pozostała wierna swoim wartościom i ideałom. Nie zdradziła swoich przyjaciół nie wydała kompanów broni, za co poniosła najstraszliwszą cenę – odczłowieczenie i śmierć w ubeckiej katowni.

Proboszcz parafii Św. Brygidy Ludwik Kowalski podkreślał, że „Inka” może i powinna być wzorem dla dzisiejszej młodzieży, która potrzebuje swoich bohaterów, którzy swoimi czynami pokazywali, jak należy godnie żyć.

Tysol.pl