Eskalacja konfliktu w podlaskim Bison-Bial

• piątek, 28 Stycznia 2022
  • Branże

Czy decyzja o przeprowadzeniu zwolnień grupowych to właściwa postawa i odpowiedź pracodawcy na strajk pracowników?

Od pół roku, w 4 czterech podlaskich fabrykach: Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewnia Białystok, które wchodzą w skład Fabryki Przyrządów i Uchwytów BISON-BIAL SA, trwa spór zbiorowy z pracodawcą. Spór, prowadzony wspólnie przez trzy organizacje zakładowe: NSZZ „Solidarność”, Solidarność 80 i OPZZ, dotyczy niskich wynagrodzeń pracowników grupy. W 2018 r. pracodawca zlikwidował lub zredukował większość świadczeń dodatkowych, takich jak nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i in. Jednocześnie zawarto ustne porozumienia z pracodawcą, że, przynajmniej częściowo lub w określonym czasie, będzie on dążył do wyrównania pracownikom tych strat poprzez  podwyżkę wynagrodzeń. Cierpliwość pracowników firmy skończyła się po trzech latach. Warto zauważyć, że przypadki iż pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie nie należą w firmie do rzadkości. W maju 2021r. wysunięto postulat podwyżki 600 zł brutto dla każdego pracownika i rozpoczęła się procedura sporu zbiorowego. Strona związkowa, zgodnie z przepisami prawa, wykorzystała wszystkiego możliwości dialogu z pracodawcą. Niestety, pomimo mediacji, rozmowy utknęły w martwym punkcie, co doprowadziło do referendum strajkowego, w którym wzięło udział 75% zatrudnionych, z czego 90% opowiedziało się za strajkiem. W tym tygodniu, od poniedziałku, pracownicy stawili się w swoich zakładach pracy, ale nie uruchomili maszyn. Odpowiedzią pracodawcy było ogłoszenie, że rozpoczyna likwidację jednego z podmiotów w grupie, który zatrudnia 45 osób.

Czyżby była to próba wprowadzenia w Polsce „tylnymi drzwiami” praktyki lokautów, których nie przewiduje, obowiązująca w naszym kraju ustawa rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dn. 23 maja 1991r ?

O dalszym przebiegu protestu będziemy informować.

pp