Emerytury stażowe po wyborach? Szef rzeszowskiej „S”: Mamy deklarację rządu!

• czwartek, 07 Września 2023
  • Regiony

fot. B.Michałowska

– Mamy deklarację złożoną przez szefa partii rządzącej i Premiera, że po październikowych wyborach siadamy do rozmów i w jakimś kształcie emerytury stażowe zostaną wprowadzone – zapowiedział Roman Jakim, przewodniczący rzeszowskiej Solidarności.

5 września, gościem audycji rzeszowskiej Solidarności „Zorganizowani mają lepiej” był przewodniczący ZR Roman Jakim.

W programie poruszono zarówno tematy historyczne z okresu lat 80., gdy rodził się związek zawodowy Solidarność, jak i współczesne tematy pracownicze.

– Po wydarzeniach Sierpnia 80 roku, po stanie wojennym i ponownej reaktywacji, z tego wielkiego ruchu społecznego jakim była Solidarność wydzielił się związek i partie polityczne. Dzisiaj Solidarność jest związkiem zawodowym, który zabiega o to, aby warunki pracy i płacy ulegały zdecydowanej poprawie i to w dużej części nam się udaje. W mojej ocenie Solidarność jest najskuteczniejszym związkiem zawodowym w Polsce. To Solidarność dba o to, żeby wszystkie grupy zawodowe były traktowane sprawiedliwie – ocenił przewodniczący Jakim.

Następnie szef rzeszowskiej „S” skomentował czerwcowe porozumienie z rządem, a także odniósł się do kwestii wprowadzenia emerytur stażowych.

– Większość postulatów, które były przedmiotem negocjacji Solidarności z rządem została zrealizowana. Czy w zadowalający sposób to jest kwestia dyskusyjna, być może niektórzy oczekiwali czegoś więcej, ale wiele się udało. Na pewno wszystkie z tych postulatów mają wartość dodaną dla pracowników. Mamy przywrócone emerytury pomostowe i bardzo cieszymy się z tego, że pracownicy, którzy są już bardzo mocno przepracowani mogą z nich korzystać. To nie jest nakaz, ale prawo. Mamy też ochronę dla działaczy związkowych, ale także dla społecznych inspektorów pracy, kobiet w ciąży i innych stanowisk chronionych. Mamy dodatek za pracę w warunkach szkodliwych wyjęty z płacy minimalnej. Zostały także wynegocjowane dodatki dla pracowników DPS-ów – to jest rozwiązanie do końca tego roku, ale podjęto zobowiązanie, by wypracować rozwiązania systemowe. Mam nadzieję, że do tego dojdzie i zostanie to uregulowane. Jest wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, też nie do końca satysfakcjonujący, ale jednak jest i to wartość dodana. Mamy wyższe odliczenie składki związkowej czy odmrożony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – wymieniał.

– Niestety, nie do końca zostały załatwione emerytury stażowe. To jest dość duży problem, ale mamy deklarację złożoną przez szefa partii rządzącej i Premiera, że po październikowych wyborach siadamy do rozmów i w jakimś kształcie emerytury stażowe zostaną wprowadzone – zapowiedział Roman Jakim i dodał, że dialog społeczny z rządem PiS wygląda „zdecydowanie lepiej” niżeli w czasach rządów PO-PSL.

– Mamy obraz, jak wyglądał dialog społeczny w poprzednich kadencjach, gdy rządziła koalicja PO-PSL i jak wygląda teraz. Ja uważam, że ten dialog wygląda zdecydowanie lepiej teraz i miejmy nadzieję, że po wyborach 15 października będzie on kontynuowany i będzie przynosił jeszcze lepsze efekty dla polskich pracowników – podsumował.

źródło: tysol.pl