Znajdź nas

——————————————————————-

                       Adres

 

    Elbląg

  • ul. 1 Maja 2
  • 82-300 Elbląg

     Mapka dojazdu

 

    Kwidzyn   

ul. 11 Listopada 1

82-500 Kwidzyn

      Mapka dojazdu

——————————————————————–

         Godz. otwarcia biur:

 

Poniedziałek – Piątek                                                        8:0016:00

———————————————————————

Kontakt

Elbląg

Telefon: +48 55 641 58 85

email: elblag@solidarnosc.org.pl

 

Kwidzyn

Telefon: +48 55 645 64 46

email: solidarnosckwidzyn@wp.pl

——————————————————————–

Archiwa

Większa ochrona kobiet w ciąży. Prezydent podpisał nowelę dot. pracowników tymczasowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada m.in. większą ochronę pracownic w ciąży.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Ustawa zakłada, że ich umowybędą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

W ustawie doprecyzowano przepisy, dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. “Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika(pracodawcę zatrudniającego pracownika tymczasowego – PAP) oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat – zapisano w ustawie. Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł; obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też “ochronę procesową” pracowników tymczasowych – będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra ds. pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Zmienione przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. (PAP)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maj 2017
P W Ś C P S N
    Cze »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

P O L E C A M Y

!!! WAŻNE !!! od 4 maja Biuro Zarządu Regionu Elbląskiego będzie funkcjonowało od 8:00 -15:30, natomiast od 11 maja wznawia pracę Delegatura Biura Zarządu Regionu Elbląskiego w Kwidzynie