Jeżeli nie jesteś jeszcze członkiem związku zawodowego, a w Twoim zakładzie pracy działa NSZZ Solidarność udaj się do komisji zakładowej i złóż deklarację członkowską. Tam również uzyskasz wszelkie informacje na temat prowadzonej działalności i przysługujących Ci praw związkowych.
Zgodnie ze Statutem NSZZ Solidarność członkami naszego związku mogą zostać:
- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (także spółdzielczej umowy o pracę),
- osoby zatrudnione w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych na podstawie członkostwa (wyboru, powołania, mianowania),
- uczniowie przyzakładowych szkół zawodowych świadczących pracę na rzecz zakładu pracy lub pobierających naukę zawodu,
- osoby wykonujące pracę nakładczą,
- osoby wykonujące prace na podstawie umowy agencyjnej, a także osoby czerpiące środki utrzymania z pracy wykonywanej na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy,
- osoby bezrobotne,
- emeryci i renciści,
- osoby odbywające zastępczą służbę wojskową.
Członkostwo w związku nabywa się z chwilą przyjęcia deklaracji członkowskiej uchwałą właściwej komisji zakładowej (międzyzakładowej lub wydziałowej). Od uchwały odmawiającej przyjęcia do związku zainteresowanemu służy prawo odwołania do walnego zebrania organizacji zakładowej (międzyzakładowej, względnie wydziałowej).
Jeżeli w Twoim zakładzie pracy nie działa jeszcze NSZZ Solidarność, spróbuj z naszą pomocą zorganizować pracowników i założyć zakładową organizację związkową (odwiedź naszą zakładkę – Do pobrania – gdzie znajdziesz wszystkie wymagane wnioski). Osoby, które nie mogą się zrzeszać w macierzystych zakładach pracy, mogą tworzyć organizacje związkowe przy terenowych strukturach związku. W tym celu skontaktuj się z jednym z biur terenowych Zarządu Regionu.