Europejska Konfederacja Związków Zawodowych ponawia apel do Komisji Europejskiej o wsparcie idei zrzeczenia się patentu na szczepionki przeciw Covid-19 w Światowej Organizacji Handlu. Oczekiwanie staje się jeszcze silniejsze, gdyż rząd Australii wycofał się z sprzeciwu wobec tej propozycji.
Zrzeczenie się patentu zostało zaproponowane przez rządy Indii i RPA w celu zagwarantowania, by prawa własności intelektualnej firm farmaceutycznych nie uniemożliwiły krajom rozwijającym się produkcji szczepionek. Wspomniana zmiana postawy australijskiego rządu nastąpiła wkrótce po tym, jak nowa administracja USA poparła tę propozycję. Obecnie Unia Europejska jest w mniejszościowej grupie członków Światowej Organizacji Handlu, którzy sprzeciwiają się tej idei.
Claes-Mikael Stahl, zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ podkreślił, że Komisja Europejska jest coraz bardziej izolowana w swoim sprzeciwie wobec zrzeczenia się patentów do szczepionek, o co wnioskują kraje rozwijające się.
– Komisja powinna przestać działać w interesie wielkich koncernów farmaceutycznych i podążać za Stanami Zjednoczonymi i Australią, podejmując właściwe kroki, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział Claes-Mikael Stahl.
– Urszula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej słusznie powiedziała, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni, a zrzeczenie się praw patentowych jest najlepszym sposobem na zapewnienie ludziom na całym świecie dostępu do skutecznych szczepionek tak szybko, jak to możliwe – komentuje dalej zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ.
Zrzeczenie się patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 jest wspierane przez Światową Organizację Zdrowia, Ekspertów ONZ ds. Praw Człowieka, UNITAID (globalna inicjatywa zdrowotna mające na celu zapobieganie, diagnozowanie i leczenie głównych chorób w krajach o niskim i średnim dochodzie, z naciskiem na gruźlicę, malarię i HIV/AIDS) oraz UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS). Decyzja o zrzeczeniu się praw do patentów może być podjęta na podstawie międzynarodowej umowy TRIPS.
Jak podkreśla EKZZ w swoim liście do Komisji Europejskiej, szczepionki zostały opracowane dzięki miliardowym dofinansowaniom ze środków publicznych, co oznacza, że muszą one pozostać w rękach publicznych, a ich rozpowszechnianie powinno odbywać się pod kontrolą instytucji demokratycznych. Pracownicy służb publicznych i sektora prywatnego pracowali niestrudzenie podczas pandemii, aby ratować ludzkie życie, zbyt często kosztem własnego życia i zdrowia. Jesteśmy im to winni, aby ich ofiara nie została podważona w celu ochrony monopolu firm farmaceutycznych. Człowiek przed zyskiem, to musi być naczelną zasadą naszego podejścia do szczepionek przeciwko Covid-19 -podkreśla EKZZ.
bs