Decyzja Prezydium K nr 46/25 ws. opinii o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeńw postępowaniach grupowych (Konfederacja)

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawia uwagi do projektu ustawy zmieniającego ustawę z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń grupowych, mającej na celu umożliwienie sprawniejszego i szybszego procedowania w postępowaniach grupowych. Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym ma na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń w określonym katalogu spraw wskazanych w ustawie. Projektowane rozwiązania można uznać za idące we właściwym kierunku, jednak niektóre z nich mogą budzić wątpliwości i wymagają doprecyzowania.
Dodanie do art. 2 ustawy ust. 5 i 6 może doprowadzić do zaburzenia unormowania zawartego w przepisach ust. 1-4. Z jednej strony dodawane przepisy mają na celu przyznanie większych uprawnień wierzycielom, ale mogą również spowodować, że w tej samej sprawie będą toczyły się dwa postępowania. Przeczy to zasadzie sprawy osądzonej. Należy zauważyć, że osoby, które nie godzą się na ujednolicenie, mogą w obecnym stanie prawnym występować indywidualnie z roszczeniem do pełnej wysokości. Powyższą zmianę można uznać
za niewłaściwą.
Wątpliwości może budzić również dodanie pkt 5 w ust. 1 art. 6 ustawy. Trudno odnaleźć uzasadnienie dla wprowadzenia zmiany, polegającej na oświadczeniu, że grupa ma charakter zamknięty. Realnie może to uniemożliwić niektórym osobom dochodzenie swych roszczeń w postępowaniu grupowym. Zgłoszenie się do wszczętego postępowania powinno być dopuszczalne, choćby z tego powodu, że późniejsze wystąpienie z roszczeniami indywidualnymi w przypadku ograniczonej wypłacalności osoby, przeciwko której toczy się postępowanie, może okazać się całkowicie nieskuteczne. Zapis ten może więc w istocie ograniczać prawa obywateli do skutecznej obrony swoich praw.
Niejasne może być również nowe brzmienie zaproponowanego art. 10 ust.1 ustawy, ponieważ sąd po wniesieniu pozwu jest zobowiązany badać przesłanki formalne, nie tylko dotyczące dopuszczalności postępowania grupowego. W związku z tym przepis wymaga przeredagowania.

Decyzja Prezydium KK nr 45/25 ws. wyrażenia zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na przypinkach rozdawanych w trakcie wydarzeń oraz uroczystości organizowanych przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

 

Decyzja Prezydium KK nr 44/25 ws. projektu „Silna Solidarność – rozwój organizacji związkowej jako narzędzie dialogu społecznego i reprezentacji pracowników”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na opracowanie i złożenie projektu pod roboczym tytułem „Silna Solidarność – rozwój organizacji związkowej jako narzędzie dialogu społecznego i reprezentacji pracowników” w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, nr naboru: FERS.04.03-IP.06-002/24.

Partnerami projektu będą DOMS Sp. z o.o. oraz Fundacja Promocji Solidarności.

Projekt będzie skupiał się na przygotowaniu projektu strategii zachęcającej do zrzeszania się w strukturach NSZZ „Solidarność” a następnie na przeprowadzeniu wdrożenia tej strategii w przynajmniej 9 strukturach, tj.: w Komisji Krajowej oraz wybranych Regionach i Sekretariatach Branżowych. Wdrożenie w strukturach będzie monitorowane a po jego zakończeniu wykonana zostanie ocena efektywności wdrożenia strategii.

Główne planowane działania:

  • Badania obejmujące analizę potrzeb członków organizacji, przegląd istniejących standardów postępowania, określenie deficytów i błędów w dotychczasowych działaniach, w efekcie badania powstanie raport z wnioskami.
  • Opracowanie w toku konsultacji wewnątrzzwiązkowych projektu strategii, uwzględniającego wnioski z badań.
  • Przeprowadzenie wdrożenia strategii w 8 wybranych strukturach regionalnych i branżowych oraz Komisji Krajowej. Podstawą do rozpoczęcia wdrożenia będzie przeprowadzenie mapowania.
  • Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń z zakresu organizowania pracowników oraz efektywnej komunikacji o działalności NSZZ „Solidarność” jako wzmocnienie dla przedstawicieli Związku, zgodnie z założeniami opracowanej strategii.

Planowany okres realizacji: maksymalnie 36 m-cy,  I.26 – XII.28; maksymalny budżet: 3,375 mln PLN.

Z ramienia Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odpowiedzialni za realizację ww. projektu będą:

  • Piotr Duda – Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”
  • Grzegorz Adamowicz – Zastępca Przewodniczącego/Sekretarz KK NSZZ „Solidarność”

Kluczowy personel:

Koszty bezpośrednie

  1. Krajowy koordynator ds. strategii zrzeszania: Maciej Kłosiński
  2. Ekspert krajowy ds. rozwoju branż: Bartłomiej Mickiewicz
  3. Krajowy specjalista ds. szkoleń i rozwoju: Janusz Zabiega
  4. Specjalistka ds. organizowania: Marta Polakowska

Koszty pośrednie – osoby te należy wskazać jak najszybciej po złożeniu wniosku projektowego:

  1. Kierownik projektu: odpowiedzialny/a za: podejmowanie decyzji organizacyjno-merytorycznych, całościowe zarządzanie realizacją projektu, zarządzanie równościowe zespołem, w tym realizacja zadań, nadzorowanie, koordynacja realizowanych działań, prowadzenie wymaganej sprawozdawczości oraz kontakty z Instytucją Pośredniczącą.
  2. Asystent projektu: odpowiedzialny/a za: bieżący monitoring postępu rzeczowego
    i merytorycznego projektu, prowadzenie rekrutacji uczestników, w tym kontrole prawidłowości zgłoszeń, formowanie grup, potwierdzanie udziału, prowadzenie bazy danych uczestników, przygotowanie i realizacja zamówień, przygotowywanie wniosku o płatność w części dot. uczestników projektu, prowadzenie działań informacyjnych związanych z realizacją projektu.
  3. Specjalista ds. finansowych: odpowiedzialny/a za księgowanie i prowadzenie wyodrębnionej ewidencji wydatków, realizację płatności, monitoring wydatków, przygotowanie wniosków o płatność (część finansowa).

 

Decyzja Prezydium KK nr 43/25 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Muzeum Historii Polski w Warszawie, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w pomocach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – na osiach czasu historii Polski.