-
Uchwała I KZD ws. codziennej gazety związkowej o zasięgu ogólnokrajowym (47/81)
Pierwszy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zobowiązuje przyszłe władze wykonawcze Związku do powołania codziennej gazety związkowej o zasięgu ogólnokrajowym. Jako stałe pozycje dziennika, należy przyjąć między innymi: 1. Omawianie prac Prezydium Komisji Krajowej, 2. Publikowanie wyników rozmów prowadzonych z władzami państwowymi, 3. Publikowanie informacji Komisji Rewizyjnej, dotyczących gospodarki majątkiem związkowym.
-
Uchwała I KZD ws.odmowy wiz wjazdowych
Podstawową wartością naszego Związku jest solidarność ludzi pracy w Polsce i w świecie. W imię tej zasady, w imię obowiązku świadczenia solidarności, Zjazd zaprosił na swoje obrady wiele central związkowych z zagranicy. Odmówienie wiz wjazdowych niektórym zaproszonym na Zjazd jest przejawem niedopuszczalnej ingerencji organów Rządu PRL w zagwarantowaną statutem działalność NSZZ „Solidarność”. Zjazd Krajowy protestuje…
-
Uchwała I KZD ws. w sprawie polityki wydawniczej Związku (45/81)
1. Pierwszy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie grupom redakcyjnym i założycielskim tygodników, biuletynów i innych wydawnictw związkowych. 2. Biorąc pod uwagę aktualny stan dostępu „Solidarności” do środków masowego przekazu, Zjazd stoi na stanowisku, że nowe władze krajowe powinny udzielić jak najdalej idącej pomocy prasie i wydawnictwom związkowym, szczególnie w zakresie zwiększenia nakładów. 3. Uważamy,…
-
Uchwała I KZD ws. wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zakupem, dostawą (44/81)
Pierwszy Zjazd Delegatów zobowiązuje nowo wybrane władze Komisji Krajowej do pełnego i jednoznacznego wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zakupem, dostawą i rozdziałem sprzętu poligraficznego. Wyjaśnienie winno określać wysokość darowizn zagranicznych, treść umów na dostawę urządzeń, wielkość zrealizowanych dostaw oraz szczegółowy rozdzielnik. Materiały opracowane przez Komisję prowadzącą postępowanie wyjaśniające, należy przedłożyć Krajowej Komisji Rewizyjnej.
-
Deklaracja I KZD (42/81)
DEKLARACJA W okresie Zjazdu ukazała się Encyklika Ojca św. Jana Pawła II „La-borem exercens” pisana przez Rodaka i zarazem Papieża. Encyklika ta zawiera głębokie przemyślenia sytuacji społecznej świata. Określa podstawowe wartości dla ludzi pracy: solidarność jako czynnik siły i społecznego ładu, pracę, którą łączy ludzi, powinność walki o godność ludzką i sprawiedliwość oraz rozwój związków…
Opublikowano
-
Oświadczenie I KZD ws. stosowania walki psychologicznej z narodem (41/81)
Oświadczenie Pierwszego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w sprawie stosowania walki psychologicznej z narodem Od chwili powstania naszego Związku, każdemu znaczącemu wydarzeniu w działalności naszej organizacji, związanemu z dążeniem do poprawy warunków życia i uzyskania przez społeczeństwo swobód obywatelskich, towarzyszy antyhumanitarna kampania straszenia narodu utratą niepodległości i krwawą konfrontacją zbrojną. Deklaracje użycia siły, stwarzając poczucie ustawicznego…
Opublikowano
-
REGULAMIN WYBORU WŁADZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” (39/81)
REGULAMIN WYBORU WŁADZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Rozdział I — postanowienia wstępne 1. Regulamin ustala sposób postępowania przy zgłaszaniu kandydatów na listy wyborcze oraz sposób przeprowadzania wyborów na Zjeździe Delegatów: a) przewodniczącego Komisji Krajowej, b) wybieralnych członków Komisji Krajowej, c) członków Komisji Rewizyjnej. 2. Do zgłaszania kandydatów na listy wyborcze oraz do głosowania upoważnieni są wyłącznie delegaci…
-
Uchwała I KZD ws. udzielenia absolutorium (37/81)
Pierwszy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” udziela absolutorium Krajowej Komisji Porozumiewawczej i jej Prezydium. Równocześnie zobowiązuje się dotychczasowe władze Związku do prowadzenia bieżących prac Związku zgodnie z uchwałami Zjazdu do czasu wyboru nowych władz.
-
Oświadczenie I KZD ws. w sprawie stanowiska Prezydium KKP (40/81)
Oświadczenie Pierwszego Zjazdu Delegatów w sprawie stanowiska Prezydium KKP z dnia 22.09.1981 r. Budzący kontrowersję sposób podjęcia przez Prezydium KKP decyzji w sprawie samorządu pomiędzy turami odbywającego się Zjazdu — delegaci oceniają jako działanie niewłaściwe i nie mogące mieć miejsca w przyszłości. Przyjmując do wiadomości, że podjęcie decyzji było spowodowane potrzebą sformułowania stanowiska przed posiedzeniem…
Opublikowano
-
Stanowisko I KZD ws. Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych (36/81)
I Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” uznaje Komitet Porozumiewawczy Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych za przedstawiciela działających w nim stowarzyszeń i wyraża chęć nawiązania z nim współpracy w celu: 1. kształtowania warunków swobodnego rozwoju kultury narodowej, oświaty i nauki; 2. przekształcenia środków masowego przekazu w środki społecznej komunikacji; 3. zniesienia cenzury; 4. utworzenia Funduszu Kultury Narodowej.
Opublikowano