-
Posłanie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” do Ludzi Pracy Europy Wschodniej (17/81)
Delegaci zebrani w Gdańsku na I Zjeździe Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przesyłają robotnikom Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego- pozdrowienia i wyrazy poparcia. Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w Waszych krajach, jesteśmy…
-
Uchwała nr 14/1991 ws. podziękowania dla Prezydenta RP
III-ci krajowy Zjazd Delegatów wyraża serdeczne podziękowania Prezydentowi RP – Lechowi Wałęsie – za przeprowadzenie nas w ciągu 10-ciu lat kierowania Związkiem przez wiele niebezpiecznych zakrętów w walce o wolność, demokrację i solidarność.
-
Uchwała nr 13/1991 ws. zmian w uchwale Finansowej z II KZD
rozdz. III par. 11 pkt 3 Wynagrodzenie działacza Komisji Zakładowej pochodzącego z wyboru nie może być niższe od wynagrodzenia otrzymywanego w ostatnim miejscu zatrudnienia przed objęciem funkcji związkowej.
Opublikowano
-
Uchwała nr 12/1991 ws. używania symboli związkowych podczas akcji protestacyjnych
Wykorzystanie flag narodowych przy wszelkich akcjach protestacyjnych i strajkach w wolnym, niepodległym państwie nie znajduje uzasadnienia i budzi sprzeciw. W takich przypadkach należy używać symboli związkowych – dla NSZZ „Solidarność” jest to biała flaga z charakterystycznym napisem „Solidarność”.
-
Uchwała nr 11/1991 ws. pogarszających się warunków życia
Członkowie NSZZ „Solidarność” z niepokojem śledzą pogarszające się warunki życia naszego społeczeństwa – w szczególnie trudnej sytuacji znajdują się emeryci i renciści z tzw. „starego portfela”. Niedopuszczalne i wprost nienormalne jest aby wysokimi świadczeniami nagradzani byli prominenci komunistycznego systemu, a ludzie, którzy całe życie pracowali uczciwie żyją coraz gorzej. III KZD domaga się od rządu…
-
Uchwała nr 10/1991 ws. ordynacji wyborczej i samorozwiązania się Sejmu i Senatu
III KZD NSZZ „Solidarność” zgodnie z uchwałą Nr 7 KZD z dnia 22 kwietnia 1990 r. domaga się jak najszybszego uchwalenia ordynacji wyborczej i samo rozwiązania się Sejmu i Senatu co umożliwi przeprowadzenie całkowicie wolnych i demokratycznych wyborów do parlamentu RP.
-
Uchwała nr 9/1991 ws. ordynacji wyborczej
Delegaci na Zjazd Krajowy NSZZ „Solidarność” wyrażają stanowczy protest przeciwko projektowi ordynacji wyborczej, która wykluczałaby bezpośredni udział organizacji społeczno-zawodowych w wyborach parlamentarnych.
-
Uchwała nr 8/1991 ws. uczestnictwa NSZZ „Solidarność” w wyborach parlamentarnych
Uznając konieczność posiadania przez NSZZ „Solidarność” własnej reprezentacji parlamentarnej umożliwiającej inicjatywę ustawodawca a tym samym skuteczniejszą obronę interesów pracowniczych, związek wystawi ograniczoną ilość kandydatów w najbliższych wyborach do parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. III KZD NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Komisje krajową i władze regionalne związku do jak najszybszego opracowania programu i strategii wyborczej Związku.
-
Uchwała nr 7/1991 ws. rozmów z Rządem RP
III KZD NSZZ „Solidarność” stwierdza, ze prowadzone w lutym 1991 r. rozmowy Prezydium KK z Rządem RP zakończyły się niepowodzeniem. III KZD po zapoznaniu się ze stanowiskiem KK z dnia 91.02.07 w sprawie popiwku zatwierdza to stanowisko, domaga się dalszych negocjacji i zobowiązuje KK w przypadku niepowodzenia w rozmowach do przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Stan…
-
Uchwała nr 6/1991 ws. podziału składek związkowych
Delegaci na III Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność” opowiadają się za zachowaniem dotychczasowego podziału funduszy pochodzących ze składek związkowych.