-
11 grudnia 2001
Stanowisko KK nr 42/2001 ws. projektu ustaw okołobudżetowych Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się wprowadzeniu pakietu ustaw okołobudżetowych zaproponowanych parlamentowi przez rząd. Przez ostatnie miesiące przekonywano opinię publiczną, że SLD ma najlepszy program wprowadzenia kraju na ścieżkę rozwoju gospodarczego i poprawy sytuacji materialnej społeczeństwa. Tymczasem, proponowany przez rząd Leszka Millera kierunek zmian, zawarty w ustawach…
Opublikowano
-
13 listopada 2001
UCHWAŁA KK nr 70/2001 ws. zasad ubiegania się o przyznanie środków z Funduszu wspierania statutowych zadań Związku § 1 Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie ust. 1 uchwały KK nr 40/2001 oraz § 6 ust. 3 Regulaminu Funduszu wspierania statutowych zadań NSZZ „Solidarność” przyjętego uchwałą nr 40/2001, ustala zasady ubiegania się o przyznanie środków…
Opublikowano
-
Apel XIV KZD nr 3/2001 ws. używania symbolu i znaku „Solidarność”
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ ,,Solidarność” zwraca się do władz Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy o wykreślenie ze swojej nazwy słowa „Solidarność”. Apeluje również o nieużywanie w przyszłości znaku i symbolu „Solidarność” przez jakiekolwiek partie polityczne i komitety wyborcze. Do pobrania Pobierz dokument w formacie pdf
-
Apel XIV KZD nr 2/2001 ws. rozwoju edukacji
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ ,,Solidarność” apeluje do rządu i parlamentu o realizację odpowiadającej potrzebom Polaków polityki edukacyjnej, która podniesie ich kwalifikacje zawodowe i naukowe, niezbędne na rynku pracy w Europie. Nie zgadzamy się z próbami zmniejszania deficytu budżetowego poprzez ograniczanie wydatków na oświatę i szkolnictwo wyższe, co doprowadzi edukację na skraj finansowej zapaści i przyczyni…
-
Apel XIV KZD nr 1/2001 ws. naruszenia prawa do wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ ,,Solidarność” apeluje do parlamentu i rządu, a zwłaszcza do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania rażącym naruszeniom jednego z podstawowych praw pracowniczych – prawa do wynagrodzenia. Organy nadzoru wciąż stwierdzają wzrost nieprawidłowości w tym zakresie, lecz bierność organów ścigania sprzyja bezkarności i nieodpowiedzialności pracodawców, którzy przerzucają ciężar kredytowania…
-
Stanowisko XIV KZD nr 10/2001 ws. obrony związkowców zaangażowanych w działalność na korzyść OFE ZURICH SOLIDARNI
Członkowie Związku zaangażowali się w pracę na rzecz OFE ZURICH SOLIDARNI z inicjatywy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w celu pozyskania uczestników OFE ZURICH. Związkowcy swoją działalnością doprowadzili do wysokiej pozycji na rynku ubezpieczeniowym ZURICH SOLIDARNI. Obecnie obciąża się byłych trenerów i agentów ubezpieczeniowych zwrotem należności finansowych za osoby ubezpieczone w ZUS, a nie płacące składki…
Opublikowano
-
Stanowisko XIV KZD nr 9/2001 ws. ratyfikacji Konwencji MOP nr 183 o ochronie macierzyństwa
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zwraca się do władz państwowych o ratyfikację Konwencji nr 183 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej ochrony macierzyństwa. XIV KZD uważa, że nie ma przeszkód prawnych ani ekonomicznych dla podjęcia działań ratyfikacyjnych, ponieważ zapisy konwencji MOP nr 183 (rewidującej konwencję z 1952 r.) w większości są już uwzględnione w polskim prawie bądź jego…
Opublikowano
-
Stanowisko XIV KZD nr 8/2001 ws. zagrożeń dla przemysłu lekkiego wynikających z umowy o wolnym handlu pomiędzy Polską a Turcją
Okres transformacji ustrojowej odcisnął swoje piętno na całej gospodarce, jednak w szczególności dotknął on przemysłu lekkiego. To w tej branży upadło najwięcej zakładów pracy, to w dawnych zagłębiach tego przemysłu jest największe bezrobocie, to właśnie ta branża została pozbawiona pomocy ze strony państwa. Długoletnie zabiegi NSZZ „Solidarność” zakończyły się przyjęciem przez rząd RP w 2000 roku…
Opublikowano
-
Stanowisko XIV KZD nr 7/2001 ws. swobodnego przepływu pracowników
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” wyraża swoje zaniepokojenie niespójnymi, a nawet sprzecznymi informacjami obecnego rządu w sprawie stanowiska negocjacyjnego dotyczącego swobodnego przepływu pracowników. Wykluczające się wzajemnie opinie wygłaszane przez różnych ministrów stwarzają wrażenie, że w tej kwestii nie ma jednego ośrodka decyzyjnego. Władze krajowe NSZZ „Solidarność” wielokrotnie wypowiadały się na temat swobody przepływu osób, oczekując…
Opublikowano
-
Stanowisko XIV KZD nr 6/2001 ws. ucywilizowania stosunków pracy w Polsce
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” oczekuje od pracodawców zrzeszonych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych i Konfederacji Pracodawców Polskich rozpoczęcia – wspólnie z organizacjami pracowniczymi – prac nad ucywilizowaniem istniejących stosunków pracy. Pogarszający się z roku na rok stan praworządności w stosunkach pracy zaprzecza nie tylko budowanej z wielkim trudem społecznej gospodarce rynkowej, ale także zasadom…
Opublikowano