Uchwała KK nr 17/17 ws. zasad oraz sposobów głosowania przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość

Uchwała KK nr 17/17 została zmieniona Uchwałą KK nr 8/20 oraz Uchwałą KK nr 2/21. Tekst jednolity poniżej w załącznikach.

 

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 60 ust. 2 oraz § 61 ust. 2 Statutu NSZZ „Solidarność”, postanawia co następuje.

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Dla władz wykonawczych w rozumieniu § 34 ust. 3 Statutu NSZZ „Solidarność” dopuszcza się możliwość głosowania przy wykorzystaniu  środków  bezpośredniego porozumiewania się na odległość, zwanego dalej e-głosowaniem.
  2. Możliwość głosowania przy wykorzystaniu  środków  bezpośredniego porozumiewania się na odległość przysługuje także prezydiom władz wykonawczych, o których mowa w ust. 1. Ilekroć w niniejszej uchwale mowa jest o władzy wykonawczej, należy przez to rozumieć także ich prezydia.

§ 2

  1. Władza wykonawcza w drodze uchwały może określić rodzaj spraw, w których przyjęcie aktów prawnych, w rozumieniu § 60 ust. 1 Statutu następuje w drodze e-głosowania. W uchwale takiej wskazuje się osobę odpowiedzialną za zorganizowanie oraz prawidłowe przeprowadzenie e-głosowania (e-sekretarz). E-sekretarz powinien być członkiem tej władzy wykonawczej.
  2. Niedopuszczalne jest podejmowanie aktów prawnych w drodze e-głosowania w sprawach, w których Statut przewiduje obligatoryjną formę głosowania tajnego orazw sprawie uchwalenia budżetu.

§ 3

E-głosowanie dopuszczalne jest przy użyciu następujących środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość: poczty elektronicznej, wideokonferencji, telefonu, e-urny – Informatycznego Systemu do Głosowania Tajnego.

§ 4

  1. W przypadku przyjęcia przez władzę wykonawczą, uchwały o której mowa w § 2 ust. 1 członkowie wchodzący w skład tej władzy składają w formie pisemnej oświadczenia e-sekretarzowi zawierające informacje, w zależności od wybranych metod e-głosowania, niezbędne do jego przeprowadzenia tj.: adres poczty elektronicznej danego członka władzy wykonawczej, oznaczenie w używanym komunikatorze umożliwiającym przeprowadzenie wideokonferencji (np. skype). Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
  2. Członek władzy wykonawczej jest zobowiązany do aktualizacji wskazanego wyżej oświadczenia w przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 1. Do chwili przekazania aktualizacji e-sekretarzowi wszelkie komunikaty przesłane zgodnie z danymi wskazanymi w oświadczeniu uważa się za skutecznie złożone.

E-głosowanie przy pomocy poczty elektronicznej

§ 5

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:
  1. przygotowuje treść projektu aktu prawnego, który ma zostać przyjęty w drodze e-głosowania,
  2. rozsyła go na adresy podane w oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wskazując w temacie wiadomości przedmiot e-głosowania oraz termin na oddanie głosu (w drodze wiadomości zwrotnej o treści ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ),
  3. po upływie terminu na oddanie głosu, lub po wcześniejszym oddaniu wszystkich głosów, sporządza w formie pisemnej protokół z przeprowadzonego e-głosowania zawierający co najmniej treść przesłanego do głosowania aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e-głosowania oraz podpis e-sekretarza; nieoddanie głosów wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu,
  4. rozsyła protokół, o którym mowa w pkt c) członkom władzy wykonawczej.
  1. Przesłane wiadomości zawierające głosy e-sekretarz jest obowiązany przechowywać do najbliższego posiedzenia władzy wykonawczej, podczas którego każdy z członków władzy wykonawczej ma prawo zapoznać się z tymi wiadomościami.
  2. Na najbliższym posiedzeniu władzy wykonawczej, protokół, o którym mowa w § 5 ust.1 pkt d) podpisują pozostali członkowie władzy wykonawczej, którzy brali udział w e-głosowaniu.

E-głosowanie przy pomocy wideokonferencji

§ 6

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:
  1. powiadamia członków władzy wykonawczej o terminie rozpoczęcia wideokonferencji ze wskazaniem komunikatora umożliwiającego wideokonferencję, w miarę możliwości przesyłając na podane adresy poczty elektronicznej projekt aktu prawnego, 
  2. po połączeniu się w ramach wideokonferencji odbywa się dyskusja nad projektem oraz głosowanie, z którego e-sekretarz sporządza protokół zawierający co najmniej treść aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e-glosowania oraz podpis e-sekretarza;
  1. Na najbliższym posiedzeniu władzy wykonawczej protokół, o którym mowa w § 6 ust.1 pkt b) podpisują pozostali członkowie władzy wykonawczej, którzy brali udział w e-głosowaniu.

E-głosowanie przy pomocy e-urny

§ 7

W celu przeprowadzenia e-głosowania za pomocą e-urny e-sekretarz rejestruje się w aplikacji dostarczonej na stronie internetowej http://www.solidarnosc.org.pl.

§ 8

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:
  1. wprowadza głosowanie do systemu podając numer e-głosowania, jego temat oraz listę adresów poczty elektronicznej uczestników głosowania, którym rozesłane zostaną tzw. tokeny (wirtualne karty do głosowania w formie cyfrowo-literowego identyfikatora),
  2. rozpoczyna głosowanie poprzez rozesłanie do uczestników przy pomocy systemu email z numerem e-głosowania, jego tematem, tokenem oraz linkiem do strony gdzie można wziąć udział w głosowaniu.
  1. Uczestnicy logują się do strony www za pomocą nr głosowania i tokena (link do strony może być zawarty w mailu od prowadzącego).
  2. Uczestnicy oddają głos:, ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ, zaznaczając odpowiednie pola na stronie.
  3. Zakończenie głosowania następuje po oddaniu wszystkich głosów, lub po upłynięciu określonego czasu ustalonego przez prowadzącego. Nieoddanie głosu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu.
  4. Prowadzący otrzymuje wygenerowany przez system protokół z e-głosowania zawierający jego numer, temat, listę z przyporządkowanym oddanym głosem do tokenu oraz podsumowanie głosowania zawierające liczbę  głosów ZA, PRZECIW oraz WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ.
  5. Prowadzący podpisuje protokół.   

§ 9

  1. E-sekretarz, w ramach przeprowadzenia e-głosowania:
  1. przygotowuje treść projektu aktu prawnego, który ma zostać przyjęty w drodze e-głosowania,
  2. rozsyła go na numery telefonów podane w oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wskazując w temacie wiadomości przedmiot e-głosowania oraz termin na oddanie głosu i numer telefonu pod którym można głosować – wysyłając jednocześnie SMS informujący o przesłaniu projektu aktu prawnego na e-mail,
  3. oddanie głosu następuje w drodze nadania przez uczestnika głosowania wiadomości tekstowej (SMS) o treści ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ,
  4. po upływie terminu na oddanie głosu, lub po wcześniejszym oddaniu wszystkich głosów, sporządza w formie pisemnej protokół (z adnotacją, iż głosowanie nastąpiło przy wykorzystaniu telefonu) z przeprowadzonego e-głosowania, zawierający co najmniej treść przesłanego do głosowania aktu prawnego, wykaz uczestników głosowania, wynik e-głosowania z informacją o rodzaju głosu oddanego przez poszczególnych uczestników e-głosowania oraz podpisem e-sekretarza; nieoddanie głosu w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z brakiem udziału w głosowaniu,
  5. rozsyła protokół, o którym mowa w pkt. c) członkom władzy wykonawczej.
  1. Oddanie głosu następuje w drodze nadania przez uczestnika głosowania wiadomości tekstowej (SMS) o treści ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ,
  2. Przesłane wiadomości zawierające głosy e-sekretarz jest obowiązany przechowywać do najbliższego posiedzenia władzy wykonawczej, podczas którego każdy z członków władzy wykonawczej ma prawo zapoznać się z tymi wiadomościami,
  3. Na najbliższym posiedzeniu władzy wykonawczej protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt c)podpisują pozostali członkowie władzy wykonawczej, którzy brali udział w e-głosowaniu.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Traci moc Uchwała KK 21a/2013

Do pobrania